To zaćmienie będzie widoczne z Polski! Przygotuj się na 16 maja 2022 ...
Rano, 16 maja, zobaczymy z Polski częściowe zaćmienie Księżyca! Pozostałą część widowiska, włącznie z całkowitym zaćmieniem Księżyca, będzie można zobaczyć w Ameryce Północnej i Południowej.
Kiedy będzie najbliższe zaćmienie Księżyca w Polsce?
Już podczas najbliższej pełni, która odbędzie się 16 maja 2022 roku, sytuacja będzie zgoła odmienna. Tarcza Księżyca zanurzy się najpierw w półcień, a potem w cień Ziemi.
Zaćmienie Księżyca będzie dobrze widoczne z obszarów całej Ameryki Południowej i południowo-wschodniej części Ameryki Północnej. Niewielka część nie ominie także obserwatorów z Polski. Niestety jego obserwacje będą wymagały wczesnej pobudki, zatem w noc poprzedzającą warto pójść spać nieco wcześniej.
Zaćmienie Księżyca rozpocznie się o 3:32 czasu polskiego od fazy półcieniowej. Księżyc wejdzie w półcień Ziemi, co nie będzie spektakularnie widoczne. Ta faza uwidoczni się zaledwie na fotografiach astronomicznych.
O 4:27 rozpocznie się częściowe zaćmienie, które powinno być możliwe do zaobserwowania w Polsce. Następnie o 5:29 rozpocznie się faza całkowita, która zakończy się około 6:53.
Koniec spektakularnej części widowiska nastąpi o 7:55, a całe zaćmienie odejdzie w zapomnienie już po 8:50.
Częściowe zaćmienie Księżyca w Polsce 16 maja 2022
16 maja 2022 roku w Polsce nie zaobserwujemy całkowitego zaćmienia Księżyca. Polscy obserwatorzy będą musieli się zadowolić tym zjawiskiem w fazie częściowej.
Najlepszym miejscem do obserwacji zaćmienia Księżyca okaże się południowo-zachodnia Polska, natomiast najgorszym północno-wschodnia część naszego kraju.
W okolicach Bogatyni nasz naturalny satelita zajdzie dopiero o 5:11, co pozwoli na zaobserwowanie jego tarczy w 60-procentowej fazie zaćmienia. Powinno być to widoczne gołym okiem. W Suwałkach obserwatorzy zakończą starcie z tym widowiskiem na etapie zaćmienia półcieniowego.
Podczas przygotowań do obserwacji warto wybrać miejsce pozbawione przeszkód na zachodnim horyzoncie. To dlatego, że w najgłębszej fazie zaćmienia Księżyc będzie zachodził.
Obserwacje należy rozpocząć możliwie najwcześniej, ponieważ równolegle z postępowaniem częściowego zaćmienia Księżyca, po drugiej stronie nieboskłonu wschodziło będzie Słońce, które skutecznie utrudni obserwacje.
Pozostałe etapy widowiska będą z pewnością transmitowane w Internecie. Jednym z organizatorów transmisji internetowych może okazać się NASA.
Całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce dopiero w 2025 roku
Mimo, że całkowite zaćmienie Księżyca obejmuje swoim zasięgiem znacznie rozleglejsze obszary świata niż całkowite zaćmienie Słońca, to od kilku lat okazuje się ono dla nas nieuchwytne.
Ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce miało miejsce 21 stycznia 2019 roku, a kolejne odbędzie się dopiero 7 września 2025 roku.