​Zaćmienie Księżyca w 2022 roku. Kiedy będzie w Polsce to najbliższe?

Księżyc jest z nami każdego dnia, pomimo że nie zawsze jesteśmy w stanie go zauważyć. Posiada on swoje fazy, od których zależy to, jak dużą jego część widzimy. Wszystko zależy od położenia Księżyca względem kuli ziemskiej i tego, jaki jest kąt padania na niego światła słonecznego. Dzięki temu dzielimy widoczność Księżyca na cztery fazy

Czym natomiast jest zaćmienie Księżyca i jaki może mieć ono wpływ na nasze funkcjonowanie? Kiedy będą zaćmienia Księżyca w Polsce w 2022 roku? 

Reklama

Zaćmienie Księżyca. Jak powstaje i jak wygląda?

Zaćmienie Księżyca występuje w momencie, gdy nasza planeta znajduje się w idealnym położeniu pomiędzy Słońcem a Księżycem w fazie pełni. Całkowite zaćmienie następuje w momencie, kiedy Księżyc wpada w cień rzucany przez Ziemię. Jeśli zahaczy o ten cień zaledwie fragmentem swojej tarczy, mowa o zaćmieniu częściowym.

Możemy mówić również o zaćmieniu półcieniowym, w którym Luna styka się z tak zwanym "stożkiem półcienia", czyli miejscem, które w niepełnym stopniu zostało zacienione przez Ziemię.

Jak natomiast wygląda zaćmienie Księżyca z naszej perspektywy? W ciągu kilku godzin jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem, albo przy pomocy teleskopu, jak nasz satelita zaczyna stopniowo niknąć pod cieniem Ziemi, aż w końcu zostaje całkowicie zakryty, odbijając krwistą barwę.

Najdłuższe zaćmienie Księżyca (niepełne) miało miejsce 19 listopada 2021 roku i trwało łącznie 6 godzin.  

Kiedy możemy spodziewać się kolejnego zaćmienia Księżyca?

Warto mieć na uwadze, że zaćmienie Księżyca występuje rzadziej, niż ma to miejsce w przypadku zaćmienia Słońca. Chociaż Słońce może mieć od dwóch do pięciu takich sytuacji w ciągu roku, Księżyc może nie mieć ani jednej, a maksymalnie trzy. 

Zaćmienie Księżyca nie jest zdarzeniem, które ma można podziwiać z całej Ziemi. Widać je tylko z miejsc, w których panuje noc, a Księżyc wisi nad horyzontem. Dlatego też w roku 2021 w Polsce nie byliśmy świadkami całkowitego zaćmienia. Przyjemność ta spotkała mieszkańców innych obszarów naszej planety. 

Całkowite zaćmienie Księżyca w maju 2022

Po raz pierwszy Księżyc zacznie znikać i zmieniać swoją barwę z 15 na 16 maja (zaćmienie będzie widoczne w Europie, Afryce i Amerykach). W Polsce zaćmienie będzie widoczne, jako częściowe pomiędzy godziną 3:32, a 4:27. Prawie godzina podziwiania zmian na niebie to dobry wynik. 

Warto skorzystać z takiej okazji, bo kolejna będzie dla nas dostępna zbyt szybko. Według zapowiedzi następne całkowite zaćmienie Księżyca, widoczne również w Polsce, nastąpi dopiero 7 września 2025 roku.

Wspomniane wcześniej zaćmienie Księżyca będzie jednym z dwóch, które są prognozowane na 2022 rok. Kolejna taka okazja nastąpi dopiero 8 listopada, ale niestety ominie Polskę. Podziwiać je będą mogli mieszkańcy Ameryki Południowej, Azji i Australii oraz tylko północno-wschodnia część Europy. 

Jak zaćmienie Księżyca może wpłynąć na człowieka?

Od zarania dziejów wierzono w to, że fazy Księżyca mają ogromny wpływ na człowieka. Dotyczy to zarówno samopoczucia, jak i zdrowia oraz wyglądu. Widać to we wszelkich zapiskach związanych z rytuałami, które praktykowane były głównie podczas pełni Księżyca. To właśnie w tej fazie będzie Luna w trakcie zaćmienia. Jaki więc księżyc w pełni może mieć na nas wpływ?  

Z pewnością wzmaga on popęd seksualny, gdyż, jak twierdzi Arnold L. Lieber "w czasie pełni pole magnetyczne księżyca ma największy wpływ na komórki organizmie". Prócz tego pełnia Księżyca kojarzy się przeważnie z romantycznością. Ale nie jest to jedyny aspekt! Księżyc dodaje nam również energii, dzięki czemu możemy osiągnąć sukcesy na różnych płaszczyznach, zarówno zawodowych, jak i społecznych. Nadmiar energii może mieć też na nas negatywny wpływ, w postaci bezsenności, nerwowości i stanów depresyjnych.

Warto więc w tym okresie ruszyć do przodu ze swoimi planami, ale też zadbać o relaks i pełne wyciszenie. 

 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zaćmienie Księżyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy