Zjawiskowe zdjęcie Marsa i jego księżyca z arabskiej sondy

Niewielu ludzi wie, że po orbicie Marsa krąży sonda o nazwie Hope (Nadzieja) wysłana tam przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Urządzenie wykonało zjawiskowe zdjęcie Marsa i jego mniejszego księżyca.

Niewielu ludzi wie, że po orbicie Marsa krąży sonda o nazwie Hope (Nadzieja) wysłana tam przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Urządzenie wykonało zjawiskowe zdjęcie Marsa i jego mniejszego księżyca.
Zjawiskowe zdjęcie Marsa i jego księżyca z arabskiej sondy Hope /Emirates Mars Mission /materiały prasowe

Nie, to nie jest grafika komputerowa, chociaż na taką wygląda. To prawdziwy obraz Marsa i Deimosa wykonany przez sondę Hope ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Urządzenie uwieczniło te obiekty w zachwycającej jakości i szczegółach, których dotychczas nie mieliśmy okazji zobaczyć w internecie.

Sonda wykonała kilka przelotów nad powierzchnią Deimosa w odległości zaledwie 100 kilometrów. Naukowcy tłumaczą, że mniejszy z dwóch księżyców Czerwonej Planety swoją strukturą geologiczną przypomina samą macierzystą planetę, a nie planetoidy. Oznacza to, że ma planetarne pochodzenie.

Reklama

Arabska sonda bada Marsa i jego księżyce

Badania pokazują, że obiekt składa się głownie z porowatych skał i lodu. Tymczasem powierzchnia jest pokryta kraterami uderzeniowymi i regolitem. Co ciekawe, misja sondy Hope jest pierwszą misją kosmiczną Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przedsięwzięcie odbyło się z okazji obchodzonej w 2021 roku, 50. rocznicy powstania tego państwa.

Zadaniem orbitera Hope jest zebranie nie tylko księżyców Marsa, ale również podstawowych danych na temat funkcjonowania szczątkowej atmosfery macierzystej planety. Naukowcy chcą dowiedzieć się więcej na temat zmian stężenia metanu i tlenu oraz rozwikłać zagadkę utraty atmosfery. Ma to być pomocne też w pozyskaniu wiedzy na temat funkcjonowania tam życia przed miliardami lat.

ZEA od dawna mają bardzo ambitne plany związane z Marsem i w ogóle ich nie kryją. Chodzi o kolonizację i budowę tam wielkiego miasta. Według wstępnych planów, ma ono nabierać kształtów po roku 2100. Może to wydawać się bajką, ale nikt na świecie nie dysponuje takimi zasobami finansowymi jak Arabowie, oraz determinacją w realizacji swoich najbardziej futurystycznych planów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sonda kosmiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy