Zobacz, jak załogowa kapsuła szefa Amazonu sięga przestrzeni kosmicznej

My tu gadu gadu o sukcesach SpaceX, a tymczasem firma Blue Origin, należąca do drugiego najbogatszego człowieka na świecie, właśnie przeprowadziła pomyślny lot rakiety przeznaczonej do kosmicznej turystyki.

Firma Blue Origin ma zaoferować jako pierwsza w historii regularne loty turystyczne dla śmiałków głodnych nieziemskich wrażeń, z zasobnym portfelem. Załogowe loty kapsułą Crew Capsule 2.0 mają odbyć się już za kilka miesięcy. Będzie to wydarzenie historyczne nie tylko dla całego przemysłu kosmicznego, ale również ludzkości. W końcu kosmiczna turystyka stanie się faktem.

Tymczasem wczoraj odbył się kolejny, 14. pomyślny lot nowej rakiety i kapsuły Blue Origin na granicę kosmosu. Po 4 minutach od startu, załogowa kapsuła w nowej wersji RSS First Step wzbiła się na wysokość 104 kilometrów ponad powierzchnię naszej planety. Po 7 minutach rakieta wylądowała na ziemi , na terenie kosmodromu testowego firmy w West Texas, a po 10 minutach osiadła na niej kapsuła. Misja przebiegła perfekcyjnie.

Reklama

Warto tutaj podkreślić, że rakieta New Shepard to pojazd wielokrotnego użytku. Ostatnia wykorzystywana kapsuła odbył aż 6 pomyślnych lotów. We wczorajszym locie pojawiła się nowa i to w nowej wersji, która została zmodyfikowana z myślą o lotach załogowych. Na pokładzie kapsuły odbył to manekin o nazwie Skywalker. W trakcie misji przetestowano wszystkie systemy, które będą odpowiedzialne za bezpieczeństwo kosmicznych turystów.

W jej trakcie na pokładzie pojazdu znajdowało się kilkadziesiąt najróżniejszych eksperymentów badawczych. Trzeba tutaj podkreślić, że wszystkie one są naszym kluczem do eksploracji kosmosu. Dzięki nim będziemy mogli przygotować odpowiednie technologie do powrotu na Księżyc i pierwszego lotu na Marsa, a przede wszystkim przygotowania się i bezpiecznej egzystencji na tych niegościnnych obiektach.

Pierwotnie regularne komercyjne loty załogowe miały zacząć się odbywać na początku ubiegłego roku, ale wszystkie plany pokrzyżowała pandemia. Jeff Bezos i jego ludzie nie ustają jednak w wysiłkach, by ten moment nadszedł jak najszybciej to możliwe.

Źródło: GeekWeek.pl/Blue Origin / Fot. Blue Origin

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy