15 tysięcy zł miesięcznie za inwestycję w Żabkę? Nie daj się nabrać
Gdy przeglądamy media społecznościowe, możemy się natknąć na dość niecodzienny post. Dotyczy inwestycji w popularnej sieci sklepów. Jak czytamy, wystarczy zainwestować niewielką sumę, by co miesiąc zgarniać kilkanaście tysięcy złotych, czyli "zacząć zarabiać". Nie jest to jednak okazja na lepsze życie — zobacz, jak nie dać się oszukać.
Trzeba przyznać, że umieszczanie tego typu fałszywych reklam na portalach społecznościowych jest dość sprytne. Nasza czujność może być uśpiona, w końcu przeglądamy serwisy, na których nasi znajomi postują zdjęcia swoich dzieci, kotów, oddają zużyte meble czy polecają utwory, które ostatnio wpadły im w ucho. To właśnie pośród takich niewinnych treści, już wcale nie tak niewinnie czeka na nas post sponsorowany, który ma nas skusić szybką kasą.
Naszym oczom ukazać się może charakterystycznie zielona grafika. Widzimy na niej logo popularnej sieci sklepów, czyli Żabki, której wręcz nie da się nie kojarzyć, w końcu znajduje się niemal na każdym kroku w każdym mieście. Podszywanie się pod znajomy sklep jest kolejnym elementem, który może obniżać naszą czujność. Grafika przedstawia też uśmiechniętą kobietę ubraną w koszulkę, którą noszą pracownicy sklepu.
Jak czytamy, rzekomo "z Żabką" możemy zarabiać aż 15 tysięcy złotych miesięcznie. Wystarczy, że zainwestujemy pozornie niewielką sumę — w końcu czym jest 1000 zł w obliczu wcześniej wspomnianego zarobku. Kusić może nie tylko wysokość i szybkość potencjalnego wzbogacenia się, ale też sama forma przekazu, ponieważ wszystko brzmi tak, jakby tylko kliknięcie dzieliło nas od lepszego życia.
Co zatem stanie się, gdy klikniemy reklamę? Zostaniemy przekierowani na fałszywą stronę internetową, dumnie głoszącą "Zostań inwestorem w projekcie i zacznij zarabiać już teraz! Żabka ?" — tu lampkę ostrzegawczą może nam zapalić ta zostawiona na końcu Żabka ze znakiem zapytania, ale to nie wszystko.
Widzimy tu nagle zupełnie inne kwoty, zdecydowanie wyższe, bo nawet "25 tysięcy złotych co tydzień", co może zachęcić nas do działania albo podkreślić, że coś jest nie tak. W jednym z argumentów podkreślono fakt, że Żabka jest "dobrze znaną siecią i globalnym liderem na rynku" — tu punkt dla oszustów, bo tak rzeczywiście jest. Aby "zacząć zarabiać", mamy zarejestrować się na fałszywej stronie. Swoje dane przekazujemy tym samym cyberprzestępcom.