Hakerzy na wszystkie sposoby próbują przeszkodzić w dostawach szczepionek na CoVID-19

Od początku pandemii niektóre grupy cyberprzestępcze próbowały sabotować powstawanie szczepionki, a teraz zmieniły taktykę i uderzają w jej dostawy, a konkretniej łańcuch chłodniczy. Chodzi tutaj o szczepionkę Pfizera.

Hakerzy na wszystkie sposoby próbują przeszkodzić w dostawach szczepionek na CoVID-19
Hakerzy na wszystkie sposoby próbują przeszkodzić w dostawach szczepionek na CoVID-19Geekweek - import

Wśród hakerów najwyraźniej również można znaleźć osoby, które mają problem ze szczepionkami na Covid-19, bo IBM poinformowało właśnie o odkryciu wysoce zorganizowanej globalnej kampanii phishingowej. Ta skupiona była na firmach i organizacjach zaangażowanych w tzw. łańcuch chłodniczy dostaw szczepionek Covid-19, czyli całokształt działań mających na celu zapewnienie ciągłości zachowania prawidłowej temperatury szczepionki, chroniąc ją w ten sposób przed zepsuciem. W przypadku dwóch wiodących obecnie szczepionek, tj. firm Pfizer i Moderna, niezbędne jest utrzymanie temperatury odpowiednio -70 i -20℃, więc łańcuch chłodniczy ma tu ogromne znaczenie.

Hakerzy podszywali się pod przedstawiciela Haier Biomedical, chińskiej firmy, która określa się mianem „jedynego na świecie kompletnego dostawcy łańcucha chłodniczego”. Wysyłali do pracowników firm farmaceutycznych phishingowe maile z załącznikami HTML proszącymi o wpisanie swoich danych, które następnie można było wykorzystać w celu uzyskania dostępu do wrażliwych informacji w sieciach firmowych. Jak sugeruje IBM, kampania wykazuje znamiona wysiłków sponsorowanych przez państwo, a jej celem było co najmniej 10 instytucji, w tym deweloperskich zajmujących się tworzeniem stron dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych.

Ze względów bezpieczeństwa IBM zdecydowało się na podanie tylko jednego potencjalnego celu, a mianowicie Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej Komisji Europejskiej. Co jednak najważniejsze, koncern nie jest w stanie określić, czy jakikolwiek z ataków zakończył się sukcesem, więc zaleca daleko idące środki bezpieczeństwa. Wygląda na to, że to ewolucja związanych z koronawirusem cyberataków, które obserwowaliśmy w czerwcu, kiedy to brytyjskie agencje bezpieczeństwa i wywiadowcza poinformowały, że hakerzy próbowali uzyskać dostęp do wrażliwych danych dotyczących walki państwa z pandemią i prac nad szczepionką. Teraz zaś, skoro nie udało się przeszkodzić w pracach nad szczepionką, przestępcy przerzucili się na próby jej zniszczenia, co jest bardzo niepokojące, bo nietrudno sobie wyobrazić, jaka będzie reakcja społeczna, kiedy okaże się, że szczepionka, która miała działać, nie działa… tymczasem może to być jedynie efekt jej zepsucia przez przerwanie łańcucha chłodniczego.

Źródło: GeekWeek.pl/IBM

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas