Reklama

Hakerzy włamali się do serwerów by nielegalnie wydobywać kryptowalutę

Przejmowanie kontroli nad wielkimi serwerami w celu wykorzystania ich do kopania wirtualnych pieniędzy nie jest niczym nowym. Jak informują zachodnie media – niedawno grupa hakerów włamała się do gigantycznego centrum danych i wykorzystała znajdujące się tam urządzenia.

Według doniesień, cyberprzestępcy sprawnie przejęli kontrole nad serwerami marki Hewlett Packard Enterprise, a następnie przeprogramowali je do wydobycia kryptowaluty zwanej Raptoreum. W ten sposób, w okresie od 9 do 17 grudnia wzbogacili się o około 110 000 dolarów.

Pierwsze raporty wskazywały, że hakerzy wykorzystali popularną w ostatnim czasie lukę Log4J, która umożliwiła im uzyskanie zdalnego dostępu do serwerów. Stosunkowo niedawno wykryta podatność pozwala atakującemu na wykonanie dowolnego kodu, który używa Log4j do wypisywania komunikatów dziennika. Oficjalnie jednak nie potwierdzono tych informacji. Zagadką jest także nazwa firmy, która padła ofiarą przestępców.

Reklama

W ostatnich tygodniach można zaobserwować coraz większe zainteresowanie wirtualnym pieniądzem przez ugrupowania cyberprzestępcze. W ciągu ostatnich 12 miesięcy botnet o nazwie Phorpiex pozbawił posiadaczy kryptowalut ponad pół miliona dolarów. Niestety wszystko wskazuje na to, że kolejne próby przejęcia cyfrowych walut szybko nie ustaną. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama