Jak zastrzec numer PESEL? Jeden klik i gotowe

Ochrona naszego PESEL-u jest bardzo ważna i nie możemy o niej zapomniać zwłaszcza w dobie współczesnych zagrożeń. Jak zastrzec numer PESEL? Wystarczy do tego jedna aplikacja.

Zastrzeż numer PESEL w aplikacji

Z uwagi na wiele niebezpieczeństw (m.in. wyciek danych z firmy ALAB) Polacy zaczęli zastrzegać swoje numery PESEL. To sposób na ochronę danych osobowych, dzięki któremu możemy zabezpieczyć się przed wykorzystaniem ich przez osoby nieupoważnione. Na przykład ochronimy się przed niechcianą chwilówką i nie tylko. Od jakiegoś czasu możemy zastrzec numer PESEL w telefonie.

Wszystko dzięki nowej funkcji aplikacji mObywatel. Od teraz, aby zastrzec numer PESEL, wystarczy skorzystać ze stosownej opcji w programie mobilnym. Jest to rozwinięcie dotychczas istniejącej usługi, która bardzo ułatwia cały proces.

Reklama

Jak zastrzec numer PESEL w aplikacji?

Zastrzeżenie numeru PESEL jest proste, szybkie i darmowe. Aby to zrobić, potrzebujemy oczywiście aplikację mObywatel (na Android lub iOS). Zalogujemy się do niej np. przy pomocy profilu zaufanego, lub korzystając z logowania systemem bankowym. Po uruchomieniu programu ukaże nam się menu główne. Tam znajdziemy kilka kafelków, w tym ten oznaczony jako Zastrzeż PESEL w kategorii Usługi.

Zostanie nam wyświetlonych kilka plansz informujących o działaniu usługi. Na koniec zostaniemy przeniesieni do właściwego menu, w którym główną opcją stanowi zastrzeganie numeru PESEL. Poza tym możemy skorzystać z funkcji Kto sprawdzał Twój PESEL oraz Twoje zmiany. W przypadku jakichś działań związanych z naszym PESEL-em powinny one zostać odnotowane w tym właśnie miejscu.

Obecnie w aplikacji możemy zastrzec PESEL, cofnąć jego zastrzeżenie, sprawdzić historię zmian i dowiedzieć się, kto i kiedy sprawdzał nasz numer PESEL. Sama usługa jest dostępna w aplikacji mObywatel, ale zastrzec PESEL można też na stronie internetowej mObywatela, jak i w urzędzie, udając się tam osobiście.

Banki muszą sprawdzić nasz PESEL

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL to przydatna rzecz, dzięki której uchronimy się przed nieautoryzowanym użyciem tej informacji osobistej. Sposobów jej wykorzystania jest sporo, ale wszystkie wyrządzą nam krzywdę - na przykład finansową.

Na szczęście 1 czerwca w życie wchodzi obowiązek nałożony na banki. Dzięki niemu konieczne będzie weryfikowanie tego, czy numer PESEL został zastrzeżony.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zastrzeżenie numeru PESEL | mObywatel | SEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy