Masz taki kod PIN? Lepiej jak najszybciej go zmień
Ze względu na wycieki danych oszuści mają dostęp do wielu haseł - w dodatku niektóre z nich powtarzają się niezwykle często. Znamy listę najpopularniejszych kombinacji, które łatwo złamać. Twój kod PIN znajduje się w tym wykazie? Lepiej go zmień, by nie ułatwiać złodziejom działania.
Kody PIN wykorzystywane są w różnych przypadkach - między innymi jako zabezpieczenie karty bankomatowej, telefonu, albo komputera.
Często nie zastanawiamy się zbyt długo nad tym, jaki kod chroniący dostępu np. do naszych środków na koncie w banku ustawiamy, wybierając łatwe kombinacje. Dlaczego jest to błąd?
Nie każdy kod PIN spełni swoje zadanie
Jest to spore uchybienie, ponieważ z powodu wielu dużych wycieków danych podczas rozmaitych ataków hakerskich ogrom kodów PIN wyciekł i dostał się w niepowołane ręce. Oszuści znają najpopularniejsze kombinacje cyfr używanych jako zabezpieczenia i mogą z łatwością złamać taki kod.
Mając jeden z najczęściej używanych kodów PIN jako zabezpieczenie do telefonu, czy konta w banku, ryzykujemy więc utratę danych i środków. Nick Berry, były pracownik firmy Microsoft oraz Facebooka, poddał jakiś czas temu analizie PIN-y z olbrzymiej bazy wykradzionych plików i wskazał, które z haseł nie spełniają swojego zadania. Oto lista najpopularniejszych kombinacji - twój PIN znalazł się wśród tych kodów? Lepiej przemyśl jego zmianę.
Lista kodów PIN, które łatwo złamać
Berry sprawdził ogrom danych i na tej podstawie przygotował zestawienie 20. najbardziej zagrożonych haseł PIN. Oto one, w kolejności od najłatwiejszego do złamania:
- 1234
- 1111
- 0000
- 1212
- 7777
- 1004
- 2000
- 4444
- 2222
- 6969
- 9999
- 3333
- 5555
- 6666
- 1122
- 1313
- 8888
- 4321
- 2001
- 1010
PIN powinien być przemyślany
Nie tylko w przypadku próby internetowego przejęcia dostępu do konta, ale także w przypadku kradzieży np. telefonu, takie hasła mogą przysporzyć sporo kłopotów. Jak zaznaczał w swoim raporcie ekspert, PIN-y nie powinny się ponadto wiązać z datami urodzin bądź rocznic, ponieważ w przypadku wycieku danych przestępcy często znają również te dane.
Najlepiej więc dobrze przemyśleć kombinację, aby jak najbardziej utrudnić przestępcy dostęp do naszych środków i danych. Paradoksalnie im ciężej zapamiętać nam PIN, tym skuteczniejszą ochronę może stanowić. Byle tylko samemu go nie zapomnieć.