Masz taki PIN do karty? Natychmiast zmień te cztery cyfry

Kod PIN do karty jest kluczem do bezpieczeństwa naszych pieniędzy. Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby nie był prosty do odgadnięcia przez innych. Sprawdź, jakie kombinacje czterech cyfr występują najczęściej i zmień PIN, zanim będzie za późno.

Niebezpieczny PIN do karty. Na jakie cyfry uważać?

Warto pamiętać, że kod PIN nie powinien być modyfikowany w taki sposób, aby było nam go łatwiej zapamiętać. Czterocyfrowy PIN jest stosunkowo łatwy do złamania, dlatego też warto dodatkowo zadbać o jego oryginalność. 

Wiele osób ustawia kod PIN, który związany jest z ich datą urodzenia lub datą urodzenia ich bliskich. Okazuje się, że najwięcej kodów, które utworzone zostały ze względu na dany rok lub datę, zaczyna się od liczby 19. To sprawia, że reszta kodu PIN jest łatwa do odgadnięcia. Oszustom pozostaje zgadnąć jedynie dwie cyfry, aby wykraść dane lub pieniądze z naszego konta.

Reklama

Nick Berry, który pracuje w Meta jako data scientist opublikował listę czterocyfrowych kodów, które występują najczęściej, tym samym są najprostsze do złamania. Na liście najpopularniejszych PIN-ów znajdziemy:

 • 1234,
 • 0000,
 • 1111,
 • 1212,
 • 1004,
 • 2000,
 • 4444,
 • 2222,
 • 7777,
 • 6969,
 • 2580.

Warto unikać tych kombinacji cyfr i zdecydować się na rzadziej używane cyfry lub nieoczywiste, niepowiązane z naszym życiem osobistym kody PIN.

Okazuje się, że bardzo ważne jest również ochrona istniejącego już hasła. Złym pomysłem jest jego zapisywanie, zarówno na papierze, jak i w telefonie. O wiele lepszym sposobem jest zmiana kodu PIN, jeśli go zapomnimy. Dzięki temu unikniemy ryzyka wykradnięcia treści.

Jak zmienić PIN do karty?

Jest kilka sposobów, dzięki którym szybko i bezproblemowo zmienimy kod PIN do karty. Najprostszym jest skorzystanie z bankowości internetowej. Jedyne, o czym warto pamiętać, to korzystanie z prywatnego urządzenia, które nie jest podłączone do publicznej sieci WiFi

Po wejściu na stronę swojego banku należy zalogować się i odnaleźć na pulpicie zakładkę Karty. Przy właściwej karcie odnajdziemy opcję Szczegóły. Po kliknięciu powinny pojawić się możliwe do wybrania opcje. Należy wybrać Zmień PIN i postępować zgodnie z poleceniami na ekranie. Konieczne może się okazać potwierdzenie akcji kodem SMS.

Zmiana kodu PIN jest możliwa również za pomocą bankowości telefonicznej. Należy zadzwonić pod numer infolinii danego banku i połączyć się z konsultantem. Po prostej weryfikacji pracownik banku przełączy cię do procesu nadawania nowego PIN-u lub przeprowadzi operację osobiście.

Kod PIN można również zmienić, udając się do placówki banku osobiście albo wykorzystać do tego bankomat.

Zobacz także:

Zamiast promocji na paliwo — czyszczenie konta. Nowa metoda oszustów

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Wyłudzenia możesz łatwo uniknąć

Klienci tych banków muszą uważać. Jest ostrzeżenie przed fałszywymi stronami

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy