MEN uruchomił telefon wsparcia dla uczniów i nauczycieli dotkniętych powodzią

Wielka woda powoli opada, jednakże jej skutki będą odczuwalne jeszcze przez kolejne miesiące, lata, a nawet dekady. Ulice zostaną wyczyszczone, a większość budynków zostanie odbudowana. Tego samego może potrzebować ludzka psychika. MEN właśnie uruchomiło specjalny telefon wsparcia dla uczniów i nauczycieli, którzy doświadczyli powodzi.

Powódź może zniszczyć budynki, całą infrastrukturę, a także ludzką psychikę. Wiele ludzi, którzy doświadczyli tego kataklizmu, może przeżywać bardzo silne emocje, w tym poczucie straty. Może to skutkować wytworzeniem się traumy, z którą poszczególne osoby mogą zmagać się przez kolejne lata. 

W trakcie ostatnich powodzi w Polsce odwołano zajęcia w 439 placówkach edukacyjnych, w tym w przedszkolach. Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, instytucje te otrzymają pomoc finansową w celu odbudowania niezbędnej infrastruktury, a także środki potrzebne na pomoc psychologiczno-pedagogiczną, wyjazdy terapeutyczne i zasiłki dla uczniów.

Reklama

MEN uruchomił telefon wsparcia dla uczniów i nauczycieli dotkniętych powodzią

Już od czwartku funkcjonuje specjalna linia telefoniczna wsparcia psychologicznego, która przeznaczona jest dla uczniów, nauczycieli, a także dla ich rodziców i rodzin z terenów dotkniętych przez powódź. Działa on pod numerem: 22 347 48 97. Linia funkcjonuje całodobowo.

Jak można przeczytać w komunikacie MEN: "Ministerstwo Edukacji Narodowej niezwłocznie zorganizowało wsparcie psychologiczne dla ofiar powodzi. Wsparcie to będzie systematycznie zwiększane i usprawniane. Już teraz ułatwiamy połączenia telefoniczne ze specjalistami. Uruchomiliśmy jeden numer telefonu. Dzwoniący zostaną połączeni ze specjalistą. Dokładamy wszelkich starań, by liczba specjalistów udzielających wsparcia psychologicznego ofiarom powodzi rosła".

Specjaliści są zgodni, że nie powinno się bać, czy wstydzić się, prosić o pomoc, zwłaszcza tą psychologiczną. Dodają, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Jednocześnie zwracają uwagę, że u najmłodszych (ale też u osób w każdym wieku) może pojawić się trauma, z którą mogą się później mierzyć przez całe życie.

Pomoc dla szkół dotkniętych powodzią

MEN uruchomił także platformę "Szkoły Szkołom", która jest miejscem, gdzie możliwa jest wzajemna pomoc i współpraca między poszczególnymi szkołami. Jak pisze w komunikacie Barbara Nowacka: "Otrzymujemy wiele sygnałów od szkół z całego kraju, które wyrażają chęć wsparcia placówek z terenów dotkniętych powodzią. [...] Zachęcamy wszystkie szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów do włączenia się w tę akcję pomocy. Szkoły dotknięte skutkami powodzi będą mogły zgłosić swoje potrzeby, co umożliwi skierowanie precyzyjnie pomocy do konkretnych placówek, które najbardziej jej potrzebują".

Dodaje: "Każdy, kto włoży choćby najmniejszy wkład w tę pomoc, przyczyni się do odbudowy nie tylko murów, ale także nadziei i poczucia bezpieczeństwa społeczności szkolnych".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: powódź | człowiek | psychologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy