„Naturalny” pech Rosji? Wybuch wulkanu na Kamczatce

Rosja ma pecha, czy natura zaczyna się od niej odwracać? A może słowiańska bogini Mokosz chce im utrudnić życie. Jedno jest pewne – Rosję zaczyna nawiedzać pasmo nieszczęść.

Na Kamczatce doszło do potężnego wybuchu wulkanu
Na Kamczatce doszło do potężnego wybuchu wulkanuGoogle Maps /Zrzut ekranudomena publiczna

Natura coraz bardziej wdaje się we znaki Rosjanom. Wcześniej (w marcu) inwazję na Ukrainę mocno przyhamowały błota powstałe wskutek Rasputicy. Następnie wschodnią Ukrainę nawiedziły bardzo silne mrozy, podczas których rosyjskie czołgi zamieniały się w zamrażalki. W połowie kwietnia Rasputica nadeszła po raz drugi, krzyżując plany drugiej fali rosyjskiej agresji na Donbas.

Obecnie Rosję trawią wielkie pożary. Alarmy ogłoszono od obwodu kaliningradzkiego aż po Syberię (cała rozpiętość kraju). Rosyjskie służby ogłosiły, że straciły kontrolę nad ogniem.

Do tego doszedł także wybuch stratowulkanu na Kamczatce.

Wulkan Karymsky wybuchł 19 kwietnia. Pierwsze eksplozje wyrzuciły popiół na wysokość około 10 kilometrów. Obecnie pióropusz osiąga 5 km wysokości. Powstała wskutek pierwszej eksplozji chmura popiołów przesuwa się na północy wschód, południe i południowy wschód. Rozpościera się na przestrzeni 505 na 130 km i ma wysokość prawie 9 km. Chmura popiołów zdążyła się oddalić od wulkanu na ponad 300 km.

Wulkan nadal jest aktywny. Podczas kolejnych wybuchów popiół może być wystrzeliwany na wysokość nawet do 12 km.

Wcześniej KVERT poinformował, że w dniach 9 i 11-12 kwietnia nad wulkanem Karymskim była widoczna anomalia termiczna, co zwiastowało możliwość erupcji.

Aktywność tego wulkanu może mieć duży wpływ na międzynarodowy i lokalny ruch lotniczy. Dlatego też na początku erupcji ogłoszono czerwony stan alarmowy, który obecnie zmieniono na status "pomarańczowy".

Erupcja wulkanu nie jest zagrożeniem dla ludzi, ponieważ ten region nie jest zamieszkany.

Wulkan Karymski

Jest to aktywny stratowulkan (wulkan o stromych zboczach, z kraterem szczytowym) na Półwyspie Kamczackim w Rosji. Wulkan ten jest obecnie najbardziej aktywnym wulkanicznie miejscem w całym regionie. Wznosi się na wysokość 1486 m n.p.m.

Od 1852 roku odnotowano tu ponad 20 erupcji. Nazwa wulkanu pochodzi od grupy etnicznej - Karymów.

Co ciekawe stratowulkan powstał w kalderze starszego wulkanu Dvor (o średnicu 5 km), który ukształtował się we wczesnym holocenie.

"Drwale i inne opowieści Bieszczadu": Rzadka choroba występująca tylko na tym tereniePolsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas