Pakistan testuje pocisk nuklearny Ababeel. Co chce osiągnąć Islamabad?
Islamabad przeprowadził udane testy pocisku Ababeel, który jest w stanie przenosić wiele głowic nuklearnych. Ostatnie testy tej broni przeprowadzono w 2017 roku. Jaki jest cel Pakistanu?
Jak podały pakistańskie źródła wojskowe, testy pocisku nuklearnego Ababeel zostały przeprowadzone w ostatnią środę. Z kolei Inter Services Public Relations Pakistan, wojskowy oddział medialny, przekazał, że głównym celem testów była ponowna walidacja "różnych konstrukcji, parametrów technicznych i oceny działania podsystemów", co dodatkowo stanowiło "wzmocnienie odstraszania i zwiększenie strategicznej stabilności w regionie".
Wcześniejsze testy rakiety miały być przeprowadzane w 2017 rok. Mansoor Ahmed, ekspert ds. pakistańskiego programu nuklearnego z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego stwierdził, że długa przerwa w kolejnych badaniach może wynikać ze skupienia się sił pakistańskich na poprawie parametrów technicznych i wydajności.
- Ababeel ma tę zaletę, że atakuje kilka celów jednocześnie, przy czym każdy wektor zapewnia opłacalne rozwiązanie, komplikując jednocześnie pracę indyjskiej [obrony przeciwrakietowej]. W tym kontekście dobrze wpasowuje się również w [odstraszanie w pełnym spektrum], umożliwiając trafienie szerokiej gamy celów - powiedział dla DefenceNews Naeem Salik, były oficer armii pakistańskiej.
Pakistański atom
Jak szacuje Bulletin of the Atomic Scientists (stan na wrzesień 2023) Pakistan może być w posiadaniu około 170 głowic nuklearnych. Jest to kilka razy więcej niż w przeprowadzonych szacunkach w 1999 roku. Agencja podaje, że jest to wynik opracowania kilku nowych systemów uzbrojenia na przestrzeni ostatnich lat, co przyspieszyło rozwój tej broni. Jednocześnie podkreśla, że Islamabad publikuje bardzo niewiele informacji dotyczących swojej broni nuklearnej.
Ponadto portal informuje, że Pakistan posiada bogate "zaplecze nuklearne", dzięki czemu kraj ma duży potencjał do dalszego rozwoju swojego arsenału nuklearnego. Szacuje również, że Islamabad może tworzyć 5-10 głowic rocznie.
Bulletin zauważa także, że pakistański arsenał nuklearny nie będzie rósł w nieskończoność i kwestia ta zależna będzie od rozwoju arsenału nuklearnego sąsiednich Indii, z którymi Islamabad prowadzi atomowy wyścig.
Atomowy wyścig z Indiami
Pakistan wyznaje filozofię "wiarygodnego minimalnego odstraszania" i jednocześnie działa zgodnie z doktryną "odstraszania w pełnym spektrum". Oba podejścia mają na celu podkreślenie defensywnej i ograniczonej postawy nuklearnej, jednakże na tyle silnej, by odstraszyć inne państwa, zwłaszcza Indie.
Islamabad uznaje Delhi za swojego głównego przeciwnika. W Pakistanie utarło się przekonanie, że od połowy lat 80. XX wieku broń nuklearna skutecznie odstrasza Indie, co z kolei spowodowało, że arsenał atomowy jest podstawą obronności kraju.
Jak powiedział w maju 2023 roku Khalid Kidwai, doradca pakistańskiego Narodowego Organu Dowodzenia: - Pakistan posiada pełne spektrum broni jądrowej w trzech kategoriach: strategicznej, operacyjnej i taktycznej, z pełnym zasięgiem obejmującym dużą masę lądową Indii i ich odległe terytoria; nie ma miejsca na ukrycie się w indyjskiej broni strategicznej.
Pakistan obawia się rzekomego konwencjonalnego ataku Indii i wtargnięć na terytorium kraju. Bulletin of the Atomic Scientists podaje, że pakistańska postawa nuklearna wzbudziła poważne zaniepokojenie na świecie, w szczególności w Stanach Zjednoczonych.