Polska w stanie cyberwojny z Rosją. Ataki idą także z Białorusi
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że Polska jest w stanie zimnej wojny cybernetycznej z Białorusią i Rosją. "Nasz kraj jest atakowany w przestrzeni cyfrowej".
15-16 maja odbywa się Impact'24. Podczas toczących się w ramach tego wydarzenia konferencji występuje wiele znanych osobistości, poruszanych jest także mnóstwo istotnych kwestii z zakresu biznesu, nauki, polityki czy technologii.
Podczas trwającego właśnie kongresu Impact’24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wypowiedział się na temat sytuacji Polski w kwestii cyberzagrożeń ze strony Rosji, a także Białorusi.
Polska jest w stanie zimnej wojny cybernetycznej z Rosją
Jak przekazuje PAP, Gawkowski zaznaczył, że wiele wskazuje na to, iż w przypadku ataków cybernetycznych ze strony Białorusi i Rosji, zaangażowane są tamtejsze struktury państwowe, takie jak wywiad wojskowy.
- Możemy dzisiaj śmiało powiedzieć, że Polska jest w cyfrowej zimnej wojnie, która dotyczy przyszłości i odpowiedzialności. Im więcej cyfrowych przemian, tym więcej pól cyberniebezpiecznych. Musimy o nich rozmawiać - wskazał wicepremier.
Ataki na polską infrastrukturę krytyczną
W swojej wypowiedzi w trakcie kongresu gospodarczo-technologicznego Gawkowski podkreślił, że czynione są starania, aby chronić Polskę przed atakami cyberprzestępców na infrastrukturę krytyczną.
- W tamtym tygodniu udało się nam Polskę zabezpieczyć przed kierowanymi na infrastrukturę krytyczną atakami i dać poczucie bezpieczeństwa dla Polek i Polaków - cytuje ministra PAP.
Nadchodzą krajowe konsultacje dot. cyberbezpieczeństwa
Minister zauważył, że już za miesiąc odbędą się krajowe konsultacje dotyczące cyberbezpieczeństwa.
- 20 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędziemy ministerialne konsultacje społeczne dotyczące wszystkich kierunków działania, które mają być drugim krokiem po konsultacjach społecznych, które ogłosiliśmy pod koniec 2023 r. - zaznaczył. - Ta dyskusja, którą planujemy na Stadionie Narodowym 20 czerwca br., ma być pierwszym krokiem do ogłoszenia strategii cyfrowej, która będzie realizowana po wakacjach 2024 r.
Gawkowski podkreślił, że chodzi o wypracowanie rozwiązań na co najmniej dziesięć lat.
- Chcemy, żeby udział interesariuszy i publicznych, i biznesowych był jak największy, żebyśmy wypracowali dokument, który nie będzie patrzył w przyszłość tylko z perspektywy najbliższych miesięcy czy lat, ale dawał perspektywę całej dekady - wyjaśnił Gawkowski przytaczany przez PAP.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!