Polska wyprzedziła mocarstwa. Chodzi o tę jedną dziedzinę
Polska uplasowała się na szczycie rankingu o nazwie Narodowy Indeks Bezpieczeństwa Cybernetycznego. Nasz kraj uzyskał w nim jako jedyny ponad 90 punktów. Pod tym względem nasze państwo nie ma sobie równych. Również wśród najbardziej rozwiniętych krajów na całym globie.
Polska to kraj, który słynie z dużego nacisku na cyberbezpieczeństwo od dawna. Okazuje się, że jesteśmy "w tym" najlepsi na świecie. Nasz kraj uplasował się na pierwszej pozycji zestawienia o nazwie Narodowy Indeks Bezpieczeństwa Cybernetycznego i jako jedyny przekroczył tutaj barierę 90 punktów!
Narodowy Indeks Bezpieczeństwa Cybernetycznego z Polską na czele
Narodowy Indeks Bezpieczeństwa Cybernetycznego bazuje na danych zebranych przez organizację e-Governance Academy. Udostępniony raport pokazuje przygotowanie każdego kraju do odpierania ataków cybernetycznych, w tym realizowanych przez grupy hakerów.
Polska znalazła się na pierwszym miejscu tego zestawienia z wynikiem aż 90,83 pkt. Żaden inny kraj na świecie nie może pochwalić się tak dobrym rezultatem. Na drugim miejscu uplasowała się Australia (87,50 pkt), a potem mamy Estonię (85,83 pkt), Ukrainę (80,83 pkt) oraz Łotwę (79,19 pkt).
Dla porównania Wielka Brytania znalazła się poza pierwszą piątką na siódmej pozycji, a potęga, którą są Chiny, dopiero na 15. miejscu. Do wyniku Polski odniosło się Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni powołane do życia w 2022 r.
Polska na I miejscu w rankingu National Cyber Security Index, który mierzy poziom cyberbezpieczeństwa kraju, jego gotowość do zapobiegania cyberzagrożeniom oraz jego gotowość do zarządzania incydentami cyber, przestępczością i kryzysami na dużą skalę.
Polska w ciągu roku awansowała w Narodowym Indeksie Bezpieczeństwa Cybernetycznego aż o 11 pozycji i obecnie jest jego liderem. Tutaj warto mieć na uwadze, że w kraju są jeszcze pewne obszary, które wymagają ulepszenia. Dotyczy to m.in. wykorzystania technologii teleinformatycznych czy e-administracji.
Polska coraz częstszym cele ataków hakerów
Niestety Polska przy okazji "rośnie" także w innym rankingu. Nasz kraj w ostatnim czasie stał się niestety coraz częstszym celem ataków hakerów i dotyczy to również grup powiązanych z rosyjskim rządem.
W nasz kraj kieruje się średnio około 100 ataków cybernetycznych tygodniowo i często są one typu DDoS (Distributed Denial-of-Service), które nierzadko są ukierunkowane na serwery i platformy w celu przeciążenia oraz destabilizacji ich pracy.