Reklama

Powstała ognioodporna powłoka chroniąca drewno, która wykonana jest z... drewna

Drewno jest najpowszechniejszym materiałem budowlanym wykorzystywanym w najdalszych zakątkach naszej planety. Posiada wiele atrybutów, ale największą jego zmorą jest łatwopalność. To jednak już przeszłość.

Naukowcy z Fińskiego Centrum Badań Technicznych VTT opracowali bowiem najbardziej zaawansowaną obecnie na świecie powłokę, która niemal idealnie zabezpiecza drewno przed ogniem. Co niezwykłe, substancja powstała na bazie samego drewna. Mowa tutaj o nanocelulozie. Składa się ona z mikroskopijnych włókien celulozowych otrzymywanych z pulpy drzewnej. Uzyskuje się ją dzięki opatentowanej metodzie znanej jako HefCel, czyli enzymatycznej fibrylacji o wysokiej konsystencji celulozy.

Nanoceluloza jest podobna do żelu, posiada aż 10-krotnie większą zawartość substancji stałych, w porównaniu z tradycyjnymi materiałami. Po nałożeniu jej na elementy drewniane, hermetycznie pokrywa ich powierzchnie, wyjątkowo skutecznie odcinając je od tlenu i tym samym świetnie chroniąc je przed ogniem.

Reklama

Drewno pokryte HefCel (po lewej) i zwykłe drewno (po prawej). Oba po 30-sekundowym teście ognia. Fot. VTT.

Finowie z VTT opracowali również bardzo energooszczędny i ekologiczny proces produkcji nanocelulozy, dzięki czemu oczekują, że niebawem zyska ona popularność na całym świecie, a to ze względu na niską cenę. Ognioodporną substancję można dowolnie łączyć z farbą oraz malować nią drewniane konstrukcje, tym samym chroniąc je przed ogniem.

Patrząc przez pryzmat powstających w każdej sekundzie na całym świecie niezliczonej ilości domów z drewna, superzaawansowana substancja ze Skandynawii może zrewolucjonizować budownictwo w kwestiach bezpieczeństwa i uratować tysiące ludzkich istnień, chroniąc domostwa przed ogniem i dając cenny czas na ewakuację.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. VTT

Geekweek

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy