Rząd Ukrainy uruchomił internetowy serwis poszukiwania jeńców wojennych

Liczba ukraińskich jeńców wojennych, którzy zostali wzięci od początku wojny w rosyjską niewolę, nie jest dokładnie znana. Istnieje wiele źródeł, które podają różne informacje na ten temat. Teraz powstał specjalny serwis, który ma ułatwić i przyspieszyć zgłaszanie osób, które trafiły do niewoli lub zaginęły podczas trwającej wojny.

Sztab Koordynacyjny ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi Służby Bezpieczeństwa Ukrainy uruchomił internetowy serwis poszukiwania jeńców wojennych i osób zaginionych podczas toczącej się wojny.

Istnieje teraz możliwość zgłoszenia okoliczności zaginięcia osoby w warunkach wojennych poprzez specjalny formularz internetowy. Do tej pory obywatele Ukrainy kontaktowali się ze Zjednoczonym Centrum Poszukiwań i Uwolnienia Więźniów. Ci, którzy zdążyli zgłosić zaginięcie do Centrum, nie muszą ponownie wypełniać formularza - wcześniejsze informacje zostały już przetworzone.

Reklama

Służba Bezpieczeństwa zapewnia, że wszelkie dane są poufne i że nie trafią do osób trzecich. Dodaje jednocześnie, że potencjalne uwolnienie więźniów leży w wyłącznej kompetencji państwa. Sztab ostrzega także przed innymi podobnymi systemami, które mogą wprowadzać w błąd, a nawet wykradać dane. Przestrzega także przed niezidentyfikowanymi osobami, które mogą oferować pomoc w tej materii.

W komunikacie można przeczytać: "Nie dostarczaj informacji o więźniach i swoich danych osobowych nieautoryzowanym organizacjom i osobom oraz anonimowym źródłom. To może zaszkodzić naszym obrońcom w niewoli i skomplikować proces negocjacji w sprawie ich uwolnienia."

Ilu ukraińskich jeńców jest przetrzymywanych przez Rosję?

Według ukraińskich danych, w rosyjskiej niewoli przebywa nadal ponad 1100 ukraińskich obywateli. Jednakże The Independent poinformował, powołując się na raport wywiadu z 9 czerwca, że ukraińskich jeńców wojennych jest ponad 5600. Z drugiej strony, na początku czerwca minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ogłosił, że od początku wojny poddało się 6489 ukraińskich żołnierzy. Jak podaje ukraiński rząd, do tej pory uwolnionych zostało 573 obywateli Ukrainy.

Z kolei portal Ukraińska Prawda podał, że wojsko ukraińskie przetrzymuje około 1000 rosyjskich jeńców wojennych.

Jak powinni być traktowani jeńcy wojenni?

Traktowanie jeńców wojennych jest określone w Konwencji Genewskiej, która została przyjęta w 1949 roku. Żołnierze, którzy poddali się bezwarunkowo, muszą zostać wzięci do niewoli i nie mogą zostać straceni. Nie mogą być także zastraszani, okaleczani, ani torturowani.

Powinni oni być zawsze traktowani w sposób humanitarny i po schwytaniu bezzwłocznie przetransportowani do obozów, które są zlokalizowane z dala od linii frontu. Zakazane jest używanie ich jako, tzw. żywych tarcz. Dodatkowo muszą być otoczeni opieką lekarską.

Jak podają media, Rosja nagminnie łamie postanowienia Konwencji Genewskiej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | jeńcy wojenni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy