Wiadomość z propozycją pracy. Oszuści nabierają właścicieli iPhone’ów

Cyberprzestępcy ruszyli z nową kampanią phishingową, która różni się od tych, jakie zazwyczaj opisujemy na Geekweeku. Na telefony Apple przychodzą bowiem wiadomości pisane po angielsku, w których możemy przeczytać o... "atrakcyjnej" ofercie pracy (oczywiście fałszywej). 2-3 godziny pracy dziennie miałoby nam zapewnić do 800 zł za dzień. Jak wiadomo, takie rzeczy tylko w bajkach. Zobacz, jak wygląda taka wiadomość i nie daj się oszukać.

Wiadomość z propozycją pracy? Oszuści nabierają właścicieli iPhone'ów
Wiadomość z propozycją pracy? Oszuści nabierają właścicieli iPhone'ów123RF/PICSEL

Na smartfony firmy Apple przez iMessage wysyłane są dość osobliwe wiadomości. Przeczytamy w nich o rekrutacji na stanowisko, które... w ogóle nie przeszkodzi nam w naszej obecnej pracy, zapewni dużo pieniędzy za mało godzin, jakie rzekomo będziemy musieli poświęcić na jej wykonywanie, a żeby się jej podjąć, nie będziemy nawet potrzebowali doświadczenia.

Kampania ta nie do końca jest nowością — Niebezpiecznik informuje o tym, że podobna miała miejsce już rok temu, jednakże jej treść była wtedy zapisana po polsku. Ta, która trwa obecnie, miała swój początek jakiś czas temu, natomiast w ostatnich tygodniach miała przybrać na sile. I faktycznie, taka wiadomość trafiła również do mnie.

Zrzut ekranu wiadomości, jaka trafiła do mnieZrzut ekranu/Wiadomość iMessageINTERIA.PL

Jak można zauważyć, wiadomości pisane są po angielsku. Wysyłane są z różnych adresów, wskazujących między innymi na rosyjskich nadawców. Na końcu wiadomości cyberprzestępcy zachęcają do kontaktu poprzez Whatsappa. Kontakt z oszustami może się skończyć źle — najpewniej kradzieżą tożsamości albo utratą pieniędzy. Oferta pracy oczywiście nie istnieje, nie wierzmy więc w żadne obietnice szybkiego zarobku, nie podawajmy też swoich danych i nie przelewajmy nigdzie pieniędzy. Na wszelki wypadek warto też ostrzec bliskich z iPhone’ami.

Dostałem SMS-a z podejrzaną ofertą pracy. Co robić?

Wiadomość tego typu należy oczywiście zignorować. Nadawcę można zablokować, chociaż nie wykluczy to niestety możliwości, że dostaniemy kolejną tego typu wiadomość z innego adresu. Podejrzane wiadomości możemy zgłaszać do CERT Polska poprzez stronę internetową.

Todorovden. Święto koni to początek Wielkiego Postu w Bułgarii© 2023 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas