Zobacz, z jaką niesamowitą łatwością SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w powietrzu (film)
Naukowcy wykorzystali najnowocześniejsze zdobycze technologii i cenne dane na temat SARS-CoV-2, do przeprowadzenia obrazowych symulacji, które pokazują nam, jak ten patogen rozprzestrzenia się w powietrzu.
Symulacje wprawiają w osłupienie. Chociaż wszyscy świetnie zdajemy sobie sprawę z faktu, że miliony tych patogenów rozprzestrzenia się drogą kropelkową w powietrzu tuż po kichnięciu lub kaszlnięciu osoby zainfekowanej, to jednak do tej pory nie mieliśmy świadomości, z jaką łatwością się to dzieje i na jak dużym obszarze.
Perfekcyjnie pokazują to najnowsze symulacje kilku grup badawczych z Eindhoven University of Technology i KU Leuven oraz firm LaVision i Ansys. Okazuje się, że dystans społeczny w przypadku naszych kontaktów ze spotkanymi na ulicy osobami i entuzjastami sportu, powinien być znacznie większy, niż sugerowane 2 metry.
Chociaż w domu i na zewnątrz, w czasie panowanie bezwietrznej pogody, 2 metry odstępu w zupełności wystarczą, to sytuacja diametralnie zmienia się, gdy pojawia się silniejszy wiatr lub uprawiamy sporty. Wszystkie osoby, które spacerują, biegają lub jeżdżą na rowerze, powinny zachować szczególną ostrożność i większy dystans od napotkanych osób.
Jeśli ktoś mocno wydycha powietrze, kaszle lub kicha podczas chodzenia, biegania lub jazdy na rowerze, wówczas większość mikrokropelek wraz z wirusem SARS-CoV-2 wydostających się z jamy ustnej i jest porywana z wiatrem, a strumień ich trafia w twarze mijanych osób. Zaleca się trzymanie odstępu 4,5 metra od innych podczas chodzenia, 10 metrów podczas biegania lub jazdy na rowerze w wolnym tempie oraz 20 metrów podczas biegania lub jazdy na rowerze w szybszym tempie.
Naukowcy ostrzegają też osoby chodzące, biegające i jeżdżące w grupach, a dokładnie w parach podążających za sobą. W normalnych warunkach, sportowcy mogą uzyskiwać w ten sposób lepsze wyniki i mniej się męczyć, ze względu na mniejszy opór powietrza. Jednak w realiach rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, taki rodzaj aktywności mocno zwiększa ryzyko infekcji.
Naukowcy sprawdzili również, jak patogen rozprzestrzenia się w restauracjach, marketach i podczas rozmowy na ulicy. We wszystkich tych przypadkach sytuacja wygląda podobnie. Ryzyko infekcji wzrasta gwałtownie, jeśli nie zachowamy większego dystansu niż 4 metry. Sugerowane przez władze 2 metry to stanowczo za mało, szczególnie podczas przemieszczania się po wąskich sklepowych alejkach i przy aktywnościach realizowanych na dworze, przy silniejszym wietrze.
Źródło: GeekWeek.pl/Eindhoven University of Technology/KU Leuven/LaVision/Ansys / Fot. Eindhoven University of Technology/KU Leuven