LEGO zaprezentowało swoje pierwsze klocki wykonane z butelek z recyklingu
W ciągu ostatnich kilku lat słynna firma podjęła kilka kroków, które mają przybliżyć ją do bardziej zrównoważonej produkcji plastikowych zabawek, a teraz oglądamy jej najnowszy pomysł.
Lego zaprezentowało właśnie pierwsze prototypowe modele klasycznych klocków wykonane z butelek plastikowych z recyklingu, które spełniają rygorystyczne normy jakości i bezpieczeństwa firmy. Co prawda od 2018 roku zestawy klocków zawierają już zabawkowe drzewa i krzewy wykonane z bioplastiku z hodowanej w sposób zrównoważony trzciny cukrowej, ale ten nie jest wystarczająco twardy i wytrzymały do produkcji klasycznych klocków. Poszukiwania odpowiedniego materiału zawiodły firmę do wykorzystania plastikowych butelek, a jej inżynierowie przetestowali ponad 250 wariacji z ich wykorzystaniem, żeby opracować tę odpowiednią, ale w końcu się udało.
- Jesteśmy bardzo podekscytowani tym przełomem. Największym wyzwaniem w naszej przygodzie ze zrównoważoną produkcją jest opracowanie nowych materiałów, które są tak samo wytrzymałe, mocne i wysokiej jakości jak nasze istniejące klocki, a do tego pasujące do elementów Lego wyprodukowanych przez nas w ciągu ostatnich 60 lat. Zaprezentowany prototyp pokazuje zaś, że robimy ogromny postęp - tłumaczy Tim Brooks z Lego Group. Firma zapewnia, że w ramach nowego procesu jest w stanie przetworzyć surowe materiały z pojedynczej litrowej butelki w 10 klocków Lego 2x4.
Zanim jednak nowe klocki trafią w ręce dzieci z całego świata, przejdą jeszcze serię wymagających testów, co zdaniem producenta potrwa co najmniej rok. - Wiemy, jak dzieci dbają o środowisko i chcą, żeby nasze produkty były produkowane w sposób bardziej zrównoważony. Zanim jednak będą w stanie bawić się naszymi klockami z plastiku z recyklingu, chcemy im dać znać, że pracujemy nad tym i zabieramy je ze sobą w tę drogę. Eksperymenty i porażki są ważną częścią nauki i innowacji. Tak jak dzieci budują, rozkładają i na nowo budują z Lego w domu, my robimy to samo w laboratorium - dodaje Brooks.
Źródło: GeekWeek.pl/Lego