„Piec słoneczny” Heliogen to prawdziwa ekologiczna rewolucja dla przemysłu

Technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych to przyszłość naszej cywilizacji. Za dekadę powinniśmy mieć już do dyspozycji wiele przełomowych wynalazków, które pozwolą nam na dobre zastąpić paliwa kopalne.

Jednym z nich jest projekt o nazwie Heliogen, który stał się największą innowacją roku 2020, według magazynu Time. Jego rozwój finansowany jest Billa Gatesa, czyli jednego z najbogatszych ludzi na naszej planecie. Technologia ta dokonała w ubiegłym roku wielkiego przełomu w dziedzinie wykorzystania energii słonecznej na skalę przemysłową. Tuż po prezentacji projektu, zainteresowało się nią aż 1600 firm z całego świata. Heliogen to nic innego jak nowa generacja niezwykle efektywnych elektrowni solarnych.

Najważniejszym jej elementem jest sztuczna inteligencja. To dzięki niej systemy sterowania potrafią perfekcyjnie ustawić system specjalnych luster w kierunku Słońca, a następnie odbić i skupić strumień światła w jednym punkcie na wieży. Potężny strumień osiąga temperaturę do 1500 stopni Celsjusza, tworząc tzw. piec słoneczny. Do tej pory takie systemy nie były za bardzo efektywne, ale to właśnie się zmieniło.

Reklama

Oznacza to, że przemysł ciężki z pomocą tej technologii może raz na zawsze zrezygnować z paliw kopalnych i przyczynić się do znaczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery podczas produkcji cementu i stali, a także produkować energię elektryczną i wodór.

Jednak, aby taka piękna i szczytna wizja w ogóle się zrealizowała, firma musi zainteresować koncerny ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru i Arabii Saudyjskiej swoim wynalazkiem, a także zmotywować je do inwestycji w ekologiczną przyszłość naszej pięknej planety.

Dlatego Bill Gross zapowiedział, że jego firma jeszcze w tym roku zbuduje pierwszą komercyjną elektrownię solarną na pustyni Mojave w Kalifornii. Powstanie ona na potrzeby działającej tam potężnej firmy wydobywczej. Twórca wierzy, że gdy szejkowie arabscy zobaczą w akcji elektrownię, to uświadomią sobie, jakie korzyści mogą poczynić z jej pomocą i zaczną rezygnować z wykorzystania na masową skalę paliw kopalnych.

Twórca Heliogen wierzy, że jego innowacyjna technologia może przyczynić się do rozwoju w pełni ekologicznych pojazdów napędzanych ogniwami wodorowymi. Temperatury osiągane w piecach słonecznych będą mogły nie tylko efektywnie, ale również tanio produkować to obecnie drogie paliwo na masową skalę. Jeśli tak się stanie, na pewno żywo zainteresowane technologią będą kraje azjatyckie, które widzą ogromny potencjał w wodorze.

„Stworzyliśmy technologię, która może pobić ceny paliw kopalnych, a jednocześnie nie zwiększyć emisji CO2 do atmosfery. Widzę jej zastosowanie m.in. w przemyśle cementowym, który obecnie odpowiada za 7 procent globalnej emisji dwutlenku węgla. Nasza technologia może też przyspieszyć produkcję zielonego wodoru” – powiedział Bill Gross, twórca i dyrektor wykonawczy Heliogen.

Źródło: GeekWeek.pl/Heliogen / Fot. Heliogen

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy