Polska ma potencjał stać się światowym liderem produkcji zielonego wodoru

Wszystko wskazuje na to, że przyszłością ekologicznych technologii energetycznych będzie zielony wodór i reaktory fuzji jądrowej. Polska ma największe szanse stać się światowym liderem produkcji tego pierwszego.

Polska ma potencjał stać się światowym liderem produkcji zielonego wodoru
Polska ma potencjał stać się światowym liderem produkcji zielonego wodoruGeekweek

Rząd ogłosił, że Polska ma ogromny potencjał do tworzenia technologii energetycznych, które za 10-20 lat będą głównym elementem napędu szybkiego rozwoju państw. Nasz kraj może stać się wielką konkurencją dla rosyjskiego planu produkcji wodoru na potrzeby Europy.

Unia Europejska chce, by do 2050 roku był on w pełni zeroemisyjnym, ogólnodostępnym źródłem energii dla całej Wspólnoty. Zapowiada się, że wielki udział w eko-rewolucji UE będzie miał nasz kraj, który może nie tylko uczynić tę część świata przyjazną środowisku naturalnemu, ale również zarabiać na tym ogromne pieniądze.

„Już teraz Polska jest trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru, dlatego chcemy stworzyć najlepsze warunki do rozwoju tej branży” – powiedział Ireneusz Zyka, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii. „Zależy nam, aby prawnie wspierać przedsiębiorców i instytucje zajmujące się produkcją wodoru. Technologie wodorowe mogą dać szanse na rozwój krajowego przemysłu, wyspecjalizowanych kompetencji kadrowych czy też nowe miejsca pracy” – dodał.

W taki scenariusz rozwoju wydarzeń mocno wierzy Zyska i polscy przedsiębiorcy związani z ekotechnologiami. Wiceminister zapowiedział na spotkaniu Podkarpackiej Doliny Wodorowej w Nowej Sarzynie, że już w przyszłym roku Polska rozpocznie na o wiele większą skalę, niż dotychczas, produkcję zielonego wodoru, czyli najbardziej ekologicznej jego odmiany.

Dzielimy go na 4 różne rodzaje, uzależnione od sposobu produkcji. Zielony wodór produkowany jest przy użyciu energii OZE. Niebieski powstaje za sprawą gazu ziemnego. Szary i czarny, odpowiednio w wyniku elektrolizy oraz zgazowania węgla. UE chce wykorzystywać zielony wodór, a pozostałe są uznane za brudny wodór.

W Polsce na potęgę powstają farmy solarne i wiatrowe, a także inwestujemy w geotermię. Energia z większości z nich ma być wykorzystana w przyszłości do produkcji właśnie zielonego wodoru, za pomocą którego będzie można nie tylko ogrzewać domy i zasilać je w elektryczność, ale również napędzać różnej maści pojazdy.

Co ciekawe, w Warszawie niedawno powstała stacja tankowania wodoru, która wykorzystywana jest do tankowania pojazdów carsheringu telewizji Polsat / Grupy Polsat Plus. Sam wodór jest produkowany w elektrolizerach zamontowanych w elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), należącej do Zygmunta Solorza.

Źródło: GeekWeek.pl/PAP/KPRM / Fot. Unsplash

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas