Powstał największy na świecie betonowy powerbank. Będzie ich więcej

Przyszłość zielonej energetyki to technologie, które pozwolą nie tylko pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych, ale przede wszystkim będą tą tanią energię magazynowały i dostarczały wówczas, gdy będzie najbardziej potrzebna.

Powstał największy na świecie betonowy powerbank. Będzie ich więcej
Powstał największy na świecie betonowy powerbank. Będzie ich więcejGeekweek - import

SoftBank stworzył największy na świecie fundusz o nazwie Vision Fund. W tej chwili dysponuje on budżetem, bagatela, 100 miliardów dolarów. Te kosmiczne pieniądze mają być wykorzystane na finansowanie najciekawszych projektów i firm je tworzących, które mają pchnąć postęp technologiczny mocno do przodu i odmienić na lepsze życie milionów ludzi mieszkających na naszej pięknej planecie.

Jednym z projektów, w który zainwestował fundusz, jest największy na świecie betonowy powerbank. Jego pomysłodawcami są ludzie z Energy Vault. Zaprojektowali oni wysoką wieżę z betonu i stali, która ma być niezwykle wydajnym magazynem energii. Istota jej funkcjonowania jest bardzo prosta. Farmy wiatrowe i solarne są zależne od warunków atmosferycznych, więc nie produkują bez przerwy takiej ilości energii.

Ich świetnym uzupełnieniem jest właśnie innowacyjna wieża, która tę energię może akumulować. Gdy nie ma dużego zapotrzebowania na energię produkowaną przez instalacje OZE, jej nadmiar jest wykorzystywany przez 6-ramienny dźwig do unoszenia betonowych bloków o wadze 35 ton każdy. W momencie wzrostu zapotrzebowania na energię, betonowe bloki są upuszczane grawitacyjnie, a powstała w ten sposób energia kinetyczna jest zmieniana w energię elektryczną i dostarczana do sieci.

Betonowy magazyn energii dysponuje mocą 5 MW i 35 MWh. Firma chwali się, że jest w stanie produkować energię elektryczną przy koszcie zaledwie 6 centów za kilowatogodzinę. Testowa betonowa wieża stanęła już w Szwajcarii. Chociaż tego typu obiekty nie są niczym nowym, bo popularne na całym świecie są też elektrownie szczytowo-pompowe, to jednak wieża powstała z myślą o budowie jej na pustyni. np. w Arabii Saudyjskiej i Emiratach Arabskich, gdzie wody jest jak na lekarstwo.

Kilka tygodni temu w firmę Energy Vault zainwestował arabski gigant Aramco. Koncern zamierza wybudować dziesiątki takich wierz na Półwyspie Arabskim.  Inżynierowie właśnie pracują nad nową wersją wieży. Zoptymalizowana platforma o nazwie EVx, będzie miała wysoce skalowalną i modułową architekturę. Firma chwali się, że może być ona budowana w przyrostach co 10 MWh i skalowana do pojemności magazynowej wielu GWh.

Źródło: GeekWeek.pl/Energy Vault/SoftBank / Fot. Energy Vault

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas