Historyczna rozmowa z polskim astronautą. Co robił na żywo z ISS?

Sławosz Uznański-Wiśnieski połączył się na żywo z EC 1 w Łodzi. Całość była transmitowana online
Sławosz Uznański-Wiśnieski połączył się na żywo z EC 1 w Łodzi. Całość była transmitowana onlinePolska Agencja Kosmiczna (POLSA)YouTube

W skrócie

  • Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadził interaktywne spotkanie z polskimi uczniami na żywo z ISS, prezentując eksperymenty z fizyki w warunkach mikrograwitacji.
  • Dzieci zadawały pytania dotyczące życia codziennego na stacji kosmicznej, gospodarowania odpadami oraz niezwykłych doświadczeń patrzenia na Ziemię z orbity.
  • Astronauta zademonstrował trzy kluczowe eksperymenty: z żyroskopem, wodą oraz sprężyną, objaśniając, jak nauka i technologia są osiągalne dla młodych pasjonatów nauki.
  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu

Pytania od uczniów i odpowiedzi polskiego astronauty na ISS

Żyroskop - siła zachowania osi obrotu w przestrzeni

Astronauta w stroju roboczym unosi się w module stacji kosmicznej, trzymając mały przedmiot w dłoniach, a za nim widoczna jest polska flaga oraz panele i urządzenia laboratoryjne.
Podczas pokazu Sławosz nawinął specjalną nitkę na żyroskop, aby go rozpędzić. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA)YouTube
Rozkręcamy żyroskop. Jak możecie zobaczyć, żyroskop lata, a my możemy przesuwać go w każdą stronę. Natomiast żyroskop nie zmienia pozycji osi, tylko cały czas pionowo utrzymuje tę pozycję, w której go rozkręciliśmy.
Tłumaczył, podkreślając, że takie urządzenia są podstawą systemów nawigacji inercyjnych na ISS i satelitach.
Polski astronauta unoszący się w przestrzeni Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w tle polska flaga oraz aparatura badawcza i urządzenia stacji kosmicznej.
"żyroskop nie zmienia pozycji osi, tylko cały czas pionowo utrzymuje tę pozycję, w której go rozkręciliśmy" - tłumaczył Sławosz Uznański-Wiśniewski na ISSPolska Agencja Kosmiczna (POLSA)YouTube

Eksperyment z wodą - jak mikrograwitacja zmienia zachowanie cieczy?

Na końcu słomki tworzy się kulka wody, która dzięki napięciu powierzchniowemu przylega sama do siebie i tworzy najbardziej optymalny, kulisty kształt.
Mówił, pokazując, jak woda minimalizuje powierzchnię styku z otoczeniem.
Polski astronauta znajduje się w stacji kosmicznej otoczony licznymi urządzeniami elektronicznymi i przewodami, trzyma w ręku biały kubek, w tle widoczna jest flaga Polski oraz oznaczenia ESA i partnerów projektu.
Astronauta łapie kulkę wody po oderwaniu jej od słomkiPolska Agencja Kosmiczna (POLSA)YouTube

Sprężyna i oscylacje - jak mierzyć masę w stanie nieważkości?

Zobacz również:

    Nauka i technologia to nie kosmos. Jest w zasięgu ręki

    "Wydarzenia": Polak w kosmosie. Jak wygląda dzień na ISS?Polsat News