Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca do domu. Wielki sukces misji Ignis na ISS
Sławosz Uznański-Wiśniewski kończy misję Ignis. Polski astronauta spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kilkanaście dni i wraca do domu. Jak będzie wyglądał powrót załogi Ax-4? W jakim stopniu Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował zadania powierzone mu podczas misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Spis treści:
Sławosz Uznański-Wiśniewski poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną pod koniec czerwca. Jego misja Ignis potrwała 17 dni i dobiega końca. Załoga Ax-4 wraca do domu i jeszcze dziś opuści ISS w kapsule załogowej Crew Dragon "Grace" ISS, która sprowadzi astronautów na Ziemię.
POLSA podsumowuje misję Ignis na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Polska Agencja Kosmiczna podsumowała ostatni dzień (17.) misji Ignis i zarazem całe przedsięwzięcie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w którym udział brał Sławosz Uznański-Wiśniewski. Co astronauci robili w niedzielę 13 lipca?
Członkowie misji Ax-4 w poniedziałek rozpoczynają powrót na Ziemię, a więc niedziela upłynęła im na przygotowaniach związanych z podróżą. Pomagali w tym astronauci będący członkami 73. Ekspedycji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami, przez większość niedzieli załoga Ax-4 przygotowywała się do powrotu na Ziemię. Demontaż eksperymentu Space Volcanic Algae z ICE Cubes Facility w module Columbus, przeprowadzony przez astronautę Jonny'ego Kima z Ekspedycji 73
Ta ostatnia czynność dopełniła priorytetowe cele misji Ignis, które zostały zrealizowane w 100 proc.! W przypadku dodatkowych (na 17. dzień misji) ich status to 27,5 proc.
Załoga Ax-4 poświęciła 132 godziny na realizację celów ESA
W ciągu ostatnich dwóch tygodni, około 132 godzin pracy załogi Ax-4 poświęcono na realizację celów ESA, w dużej mierze w ramach polskiej misji IGNIS. Biorąc pod uwagę również czas załogi Ekspedycji 73, było to łącznie około 145 godzin
Załoga 73. Ekspedycji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poświęciła łącznie 13 godzin na pomoc w realizacji projektów misji Axiom Mission 4. Wśród nich były czynności związane z instalacją oraz demontażem polski eksperymentów i należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Przy okazji POLSA wyjaśniła, że Sławosz Uznański-Wiśniewski w trakcie pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poświęcił też "5,5 godzin na realizację eksperymentów węgierskich oraz 4,5 godzin na zadania Axiom Communications".
Łącznie, w ciągu dwóch tygodni, polski astronauta realizował wszystkie zaplanowane działania przez 105 godzin
Czas w podziale na zadania rozłożył się następująco:
- 62,4 proc. - realizacja programu technologiczno-naukowego
- 18,8 proc. - działania edukacyjne
- 17,6 proc. - działania komunikacyjne (promocyjne misji IGNIS)
- 1,2 proc. - działania medyczne (badania, telekonferencje z zespołem medycznym itp.).
Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci na Ziemię?
Załoga Ax-4 jest już spakowana i szykuje się do powrotu na Ziemię. Podróż składa się z kilku etapów i potrwa łącznie około doby. W niedzielę odbyła się oficjalna ceremonia pożegnalna z udziałem astronautów 73. Ekspedycji na ISS.
Z informacji przekazanych przez Axiom Space wynika, że zamknięcie włazu kapsuły załogowej Crew Dragon "Grace", którą załoga Ax-4 dostała się na Międzynarodową Stację Kosmiczną, nastąpi około godziny 10:55 czasu w Polsce. Następnie rozpoczną się przygotowania do odłączenia statku od modułu Harmony, do którego ponad dwa tygodnie temu zadokował.
W międzyczasie zostaną sprawdzone wszystkie systemy. Jeśli wszystko będzie w porządku, to załoga Axiom Mission 4 otrzyma zgodę na odłączenie się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ma to nastąpić (według planu Axiom Space) około 13:05 czasu w Polsce. Następnie statek zacznie pomału oddalać się od ISS, ale to jeszcze nie koniec podróży.
Harmonogram powrotu Axiom Mission 4 zakłada, że kapsuła ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim oraz pozostałymi członkami wyprawy, wyląduje na oceanie dopiero we wtorek. Wodowanie ma odbyć się w okolicy godziny 11:31 czasu w Polsce, a wcześniej astronauci będą musieli jeszcze zmierzyć się z ponownym wejściem kapsuły Crew Dragon "Grace" w atmosferę Ziemi i będzie to trudny etap.
Powrót zakończy się wodowaniem statku w oceanie. Następnie specjalna ekipa wyciągnie astronautów misji Axiom Mission 4 z kapsuły Crew Dragon "Grace" i zabierze ich na powierzchnię. Sławosz Uznański-Wiśniewski później poleci do Niemiec.
Polski astronauta trafi do ośrodka ESA w Niemczech
Sławosz Uznański-Wiśniewski to polski astronauta projektowy ESA. Dlatego po misji zostanie przetransportowany do Kolonii w Niemczech, gdzie znajduje się siedziba Europejskiego Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Polski astronauta trafi do Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) "Envihab". Tam będzie pod czujnym okiem specjalistów i lekarzy, którzy mają monitorować jego stan zdrowia oraz kondycję. Powrót na Ziemię wiąże się z ponownym oddziaływaniem na ciało grawitacji, co dla astronautów jest początkowo dużym wyzwaniem.
Ile kosztował lot Polaka w kosmos?
Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego pochłonęła mnóstwo pieniędzy z kieszeni podatników. Samo miejsce w locie na Międzynarodową Stację Kosmiczną kosztowało 65 mln euro (ponad 275 mln złotych). To więcej niż 1/6 całego budżetu Polskiej Agencji Kosmicznej na lata 2023-2025, który ustalono na 360 mln euro.
Oczywiście wkład ten należy traktować w roli inwestycji, która się zwróci. Skorzysta na tym m.in. prywatny sektor kosmiczny z Polski, który w ostatnim czasie prężnie się rozwija. Europejska Agencja Kosmiczna szacuje, że każde euro wydane na misje w kosmos przynosi zwrot dla gospodarki na poziomie około 1,6 euro. W wybranych przypadkach jest to nawet kilka euro.
Wraz ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Ziemię wracają także Peggy Whitson - dowódczyni misji i była astronautka NASA, Tibor Kapu - specjalista misji z Węgier oraz indyjski pilot Shubhanshu Shukla.