Nowe odkrycie archeologów w delcie Nilu. Miasto Imet i jego historia
Ekspedycja wykopaliskowa w delcie Nilu odsłoniła nieznane dotąd miasto Imet, w którym zachowały się pozostałości potraw, wielopiętrowe domy i bogata infrastruktura. Odkryte artefakty, w tym figurki i amulety, obrazują praktyki religijne i społeczną strukturę miasta, a badania pozwalają zajrzeć w szczegóły codzienności ówczesnych mieszkańców.

Archeolodzy z Uniwersytetu w Manchesterze współpracując z zespołem z Uniwersytetu Miasta Sadat w Kairze, wspólnie odkryli starożytne egipskie miasto Imet we wschodniej delcie Nilu.
Dobrze zachowane przedmioty codziennego użytku
Archeolodzy pracują tam już od XIX wieku, jednak do tej pory skupiali się na pobliskiej świątyni i cmentarzu. Teraz ich oczy zwróciły się ku nowo odkrytej osadzie. Podczas wykopalisk w Tell el-Fara'in (znanym również jako Tell Nabasha) odnaleziono różne artefakty, które pomagają nakreślić bardziej szczegółowy obraz wierzeń duchowych starożytnych mieszkańców miasta.
- To odkrycie otwiera nowe drzwi do naszego zrozumienia codziennego życia, duchowości i planowania urbanistycznego w Delcie - powiedział główny kierownik projektu, dr Nicky Nielsen.
Podczas prac archeologicznych na miejscu znaleziono m.in. garnek do gotowania, w którym były pozostałości gulaszu rybnego, przyrządzonego w IV w. p.n.e. Wciąż znajdował się na palenisku, a w środku były kości tilapii. Obok niego leżały półmiski, na których ówcześnie na słońcu zakwaszano chleb.

Potężne budowle dla wciąż rosnącej populacji
Korzystając z obrazów satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, zespół zidentyfikował skupiska starożytnych cegieł przed wykopaliskami. Dzięki temu odnaleziono solidne, wielopiętrowe budynki podtrzymywane przez grube mury. Zaprojektowano je tak, aby pomieścić rosnącą liczbę mieszkańców.
- Te wieżowce znajdują się głównie w Delcie Nilu między Okresem Późnym a erą rzymską i są rzadko spotykane gdzie indziej w Egipcie - dodał Nielsen. - Ich obecność tutaj pokazuje, że Imet było kwitnącym i gęsto zabudowanym miastem ze złożoną infrastrukturą miejską.
Zidentyfikowano także pozostałości dużego budynku religijnego z masywnymi kamiennymi filarami, który może pochodzić ze środkowego okresu dynastii Ptolemeuszów, zapoczątkowanego podbojem Egiptu przez Aleksandra Wielkiego. Wielka budowla znajduje się na szczycie drogi ceremonialnej, prowadzącej do świątyni Wadjet. Jest ona związana z kultem bogini kobry, która była patronką tej części Egiptu, a wielcy faraonowie okazywali jej szacunek, budując jej świątynię w Imet.
Magiczne znaczenie starożytnych artefaktów
Jednym z ważniejszych odkrytych eksponatów jest mała figurka ushabti z XXVI wieku, wykonana z zielonego fajansu, która została umieszczona w grobowcu, aby zwolnić zmarłego z ciężkiej pracy w życiu pozagrobowym. Figurki te ozdabiano zaklęciem i umieszczano razem z wysoko postawionymi zmarłymi urzędnikami.

Znaleziono również stelę - mały amulet nagrobny, przedstawiający boga Harpokratesa, który stoi na dwóch krokodylach, a nad nim głowę boga Besa. Amulet ten miał zapewnić zdrowie i ochronę przed chorobami.
