Egipt ujawnia wielki skarb. Odkryli miasto z czasów Tutanchamona
Francuscy archeolodzy dokonali jednego z najbardziej przełomowych odkryć ostatnich lat. W rejonie Kom el-Nugus, niedaleko Aleksandrii, natrafili na ruiny starożytnego miasta sprzed 3400 lat. To znalezisko z czasów XVIII dynastii rzuca nowe światło na historię północno-zachodniego Egiptu i sugeruje, że region ten był zamieszkany znacznie wcześniej, niż dotąd sądzono.

Francuski zespół archeologów dokonał spektakularnego odkrycia, które może na dobre zmienić dotychczasowe rozumienie historii północno-zachodniego Egiptu. W rejonie Kom el-Nugus, ok. 40 km na zachód od Aleksandrii, znalazł ruiny starożytnego miasta, które liczy około 3400 lat. Znalezisko datowane jest na okres XVIII dynastii, czas wielkiego rozkwitu Egiptu, który był świadkiem potęgi faraonów oraz głębokich religijnych rewolucji.
Zaskakujące odkrycie w Delcie Nilu
Choć wykopaliska w tym rejonie trwają już od 2013 roku, przez długi czas sądzono, że obszar Kom el-Nugus był zamieszkany dopiero w epoce hellenistycznej, po przybyciu Greków w 332 r. p.n.e. Nowe odkrycia archeologiczne wskazują jednak, że teren ten był zasiedlony już w czasach Nowego Państwa, szczególnie w okresie XVIII dynastii (ok. 1550-1292 p.n.e.), czyli w czasach panowania Echnatona i jego następcy, Tutanchamona.
Odnalezienie struktur z czasów Nowego Państwa było ogromnym zaskoczeniem. To odkrycie całkowicie zmienia obraz zachodnich granic Egiptu w tym okresie
Amfory, królewska winiarnia i "marka osobista"
Wśród najcenniejszych znalezisk znajdują się fragmenty amfor, na których widnieje pieczęć Merytaton, córki Echnatona i Nefertiti, a zarazem siostry lub przyrodniej siostry Tutanchamona. To odkrycie sugeruje istnienie królewskiej winiarni na tym terenie, której produkty mogły być sygnowane imieniem księżniczki. Amfory z pieczęcią to jeden z najwcześniejszych znanych przykładów "osobistej marki" w historii, co otwiera nowe spojrzenie na rozwój ekonomii i handlu w starożytnym Egipcie.
Cytowany już Sylvain Dhennin wyjaśnia, że "obecność tej pieczęci wskazuje na produkcję wina wchodzącego w skład królewskiego majątku", a winnice w tym rejonie były prawdopodobnie chronione przez wojsko, stanowiąc część ekspansji osadniczej w kierunku pustyni.
Wielkie świątynie i architektoniczne skarby
Badacze natknęli się też na fragmenty steli z kartuszami faraona Setiego II (pan. 1203-1197 p.n.e.) oraz architektoniczne pozostałości świątyni dedykowanej Ramzesowi II, czyli jednemu z najwybitniejszych władców Egiptu. Ramzes II, znany z licznych budowli i długoletnich rządów, jest także związany z postacią faraona z biblijnej Księgi Wyjścia. Odkrycie fragmentów jego świątyni potwierdza rolę Kom el-Nugus jako ważnego ośrodka administracyjnego i religijnego w czasach Nowego Państwa.
Dodatkowo, badania wykazały, że miasto było doskonale zaprojektowane. Znaleziono tu bowiem m.in. dobrze zorganizowaną ulicę z systemem odprowadzania wody, co świadczy o wysokim poziomie urbanistyki i znaczeniu tego miejsca w ówczesnym Egipcie.
Rok wielkich odkryć w Egipcie
Odkrycie w Kom el-Nugus jest tylko jednym z wielu spektakularnych osiągnięć archeologicznych, które miały miejsce w Egipcie w 2025 roku. W marcu zespół badawczy odkrył grobowiec faraona Totmesa II w zachodnich dolinach nekropolii tebańskiej. To pierwsza królewska nekropolia odkryta od czasu znalezienia grobu Tutanchamona w 1922 roku. Wcześniej, w styczniu, francusko-szwajcarski zespół odkrył zaś grobowiec Tetinebefou, nadwornego lekarza z czasów króla Pepiego II, co przyczyniło się do poszerzenia wiedzy na temat hierarchii społecznej w starożytnym Egipcie.