Wielkie odkrycie w Egipcie. Grobowiec księcia pełen unikatowych zabytków
Egipska nekropolia w Sakkarze uznawana jest za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce spoczynku królów i elit starożytnego Egiptu. Ostatnie znaleziska uznano za niezwykle cenne - dotyczą książęcego grobowca, który został wyposażony w wiele unikatowych zabytków.

Jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. Nowe znaleziska
Na południe od Kairu i Gizy rozciąga się Sakkara - to tutaj znajduje się starożytna nekropolia, przez tysiące lat służąca jako miejsce pochówku królów, dostojników i elit. Na tym obszarze znajduje się m.in. piramida Dżesera, uznawana za najstarszą spośród egipskich piramid, są tu też pierwsze mastaby z czasów władców starożytnego Egiptu z I dynastii, i to w obecnych tu piramidach odnaleziono niezwykłe tzw. Teksty Piramid. Teraz na stronach rządowych Egiptu pojawiła się informacja o kolejnych z nich - książęcym grobowcu oraz unikatowych posągach.
- Sakkara jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie - powiedział dr Zahi Hawass, który kierował misją, podczas której dokonano nowych odkryć. - Każde odkrycie tutaj przybliża nas do zrozumienia złożoności naszej starożytnej cywilizacji.
Sakkara, nekropolia królów i elit starożytnego Egiptu. Miejsce ważnych odkryć
Sakkara od tysiącleci stanowiła główną nekropolię starożytnej stolicy Egiptu, Memfis. Chowano tu królów, dostojników oraz ich rodziny i służbę. Sakkara była nie tylko miejscem pochówku, ale również centrum religijnym, gdzie czczono wielu bogów, a jej znaczenie ewoluowało wraz z kolejnymi dynastiami. Nekropolia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO to miejsce wielu wspaniałych odkryć.
Najnowsze odkrycie egipskiej misji archeologicznej kierowanej przez dr. Zahi Hawassa rzuca światło na postać księcia Wasera-If-Re - syna króla Userkafa, założyciela V dynastii (ok. 2504-2347 p.n.e.), którego piramida też znajduje się w Sakkarze. Oprócz identyfikacji budowli wzniesionej dla księcia doszło też do odnalezienia wielu cennych zabytków.
Grobowiec księcia, unikatowe posągi i niespotykane drzwi
Grobowiec Wasera-If-Re okazał się jednym z najciekawszych nowych odkryć w regionie Sakkary. Wśród najważniejszych znalezisk wymieniona została monumentalna fałszywa brama z różowego granitu - największa tego typu w Egipcie. Drzwi te mierzą 4,5 metra wysokości i 1,15 metra szerokości.
Fałszywe wejście zostało pokryte hieroglificznymi inskrypcjami, które wymieniają liczne tytuły księcia, takie jak "dziedziczny książę", "gubernator Buto i Nekheb", "królewski skryba", "wezyr", "sędzia" i "kapłan śpiewający". To jednak nie wszystkie zaskoczenia.
W grobowcu odkryto także unikatowy zespół 13 posągów - pierwszych tego typu w Sakkarze - wykonanych z różowego granitu, umieszczonych na krzesłach z wysokimi oparciami. Jest tam zbiór podobizn przedstawiających prawdopodobnie żony i członków rodziny księcia.
Część posągów jest pozbawiona głów, inne zostały przewrócone, co sugeruje burzliwe losy grobowca w późniejszych epokach. Wśród innych znaczących odkryć wskazano czerwony granitowy stół ofiarny o średnicy 92,5 cm, z inskrypcjami zawierającymi szczegółowe listy rytualnych ofiar.
Misja przyniosła ogrom wspaniałych odkryć. Kolejny krok do poznania historii Sakkary
Oprócz tych unikalnych posągów odnaleziono też zbiór innych rzeźb - to pierwszy raz, kiedy odkryto grupę posągów przedstawiających żonę i córki króla Dżesera. Prawdopodobnie rzeźby te przeniesiono z komnaty w pobliżu piramidy władcy, ale przyczyny takiego posunięcia nie są, póki co, znane.
Do tego rząd podaje informacje o drugorzędnym wejściu z kartuszem króla Neferirkare oraz o czarnym granitowym posągu stojącego mężczyzny o wysokości 1,17 metra, na którym są inskrypcje. Uważa się, że posąg pochodzi z czasów XXVI dynastii egipskiej, co dodatkowo sugeruje, że grobowiec został przebudowany w późniejszych okresach, czytamy na sis.gov.eg. Badania będą kontynuowane, a naukowcy wierzą, że tak jak dotychczas, dalsze eksploracje Sakkary przyniosą wiele istotnych odkryć.