Badają grobowiec faraona. Ogromne wyróżnienie dla Polaków
Egipt zgodził się na zbadanie grobowca faraona Szepseskafa przez polskich archeologów. Prace poprowadzą naukowcy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, przy wsparciu Fundacji Umbra Orientis. Odbędzie się to w ramach misji o nazwie "Mastaba Faraona". Miejscem badań jest egipska Sakkara.
Polscy archeolodzy otrzymali ogromne wyróżnienie. Rząd Egiptu wydał pozwolenie na prowadzenie prac, których celem jest grobowiec jednego z faraonów. Badania rozpoczynają się w Sakkarze pod koniec stycznia i stało się to możliwe za sprawą wsparcia finansowego, które udało się uzyskać m.in. poprzez platformę Patronite.
Celem badań polskich archeologów grobowiec faraona Szepseskafa
Celem misji jest grobowiec faraona Szepseskafa, który był władcą z IV dynastii i panował około 2,5 tys. lat p.n.e. Jest to jedno z najciekawszych, a zarazem jedno z najmniej poznanych miejsc starożytnego Egiptu. Dlatego naukowcy wierzą, że uda się je dokładniej zbadać i w ten sposób odkryć skrywane przez ten region sekrety.
Zgoda została wydana przez egipski rząd i jest to wspólna misja prowadzona przez archeologów z Polski oraz lokalnych specjalistów. Dla naszego kraju jest to ogromne wyróżnienie. Prace poprowadzą naukowcy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, przy wsparciu Fundacji Umbra Orientis.
Przyznanie zgody egipskiego rządu na przeprowadzenie badań tego niezwykłego obiektu, miejsca pochówku króla panującego w czasach IV dynastii, jest ogromnym wyróżnieniem dla polskiej nauki. To także dowód uznania dla naszych dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie archeologii Egiptu i okazja do tego, aby umocnić naszą pozycję naukową w kraju nad Nilem. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim darczyńcom oraz instytucjom, które finansowo wsparły naszą misję. To dzięki Państwa pomocy możemy kontynuować badania nad tym niezwykle interesującym i ciągle mało znanym okresem w bogatej historii starożytnego Egiptu
Realizacja projektu wymagała wsparcia finansowego
Projekt podzielony jest na etapy. Jego pierwsza część wymagała wsparcia finansowego w wysokości aż 250 tys. zł. Środki te udało się pozyskać poprzez zbiórkę zorganizowaną w platformie Patronite oraz wpłatom darczyńców. W ten sposób na potrzeby akcji przekazano łącznie 116 tys. Zł. Wsparcie okazali także przedsiębiorcy z Polskiej Rady Biznesu i fundacji OmenaArt Foundation.
Przy okazji warto wspomnieć, że chęć wsparcia oferuje również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Archeolodzy wierzą, że dzięki temu uda się zabezpieczyć kolejne obiekty do badań.
Misja "Mastaba Faraona" pozwoli rozwikłać wiele zagadek
Polscy archeolodzy nie ukrywają podekscytowania misją "Mastaba Faraona", której kolejny etap rozpoczyna się pod koniec stycznia. Wyprawa ruszyła w piątek. To niebywała okazja dla rodzimej nauki do cofnięcia się w czasie do okresu, gdy Egiptem władali faraonowie.
Naukowcy spędzą na badaniu sarkofagu około dwóch miesięcy. W trakcie prac chcą skupić się na eksploracji grobowca i odkrywaniu jego tajemnic. Celem misji będzie południowa strona konstrukcji oraz kaplica, która znajduje się w części wschodniej.
Rozpoczynamy ekscytującą podróż, która – mamy nadzieję – pozwoli rozwikłać wiele zagadek. Ta misja nie tylko daje wyjątkową szansę na odkrycie tajemnic grobowca Szepseskafa, ale także pozwoli cofnąć się w czasie, do okresu budowniczych monumentalnych grobowców, w tym wielkich piramid, które do dnia dzisiejszego pobudzają wyobraźnię i ciągle pozwalają stawiać nowe pytania badawcze