Piramida Czarna, wielka zagadka Egiptu. Skąd jej nietypowy kształt i kolor?
Starożytne piramidy, potężne budowle wznoszone tysiące lat temu, cały czas fascynują i intrygują. Obok słynnej Wielkiej Piramidy i reszty piramid w Gizie, na terenie Egiptu znajduje się także wiele innych ciekawych budowli. Jedną z nich jest Piramida Czarna z egipskiego Dahszur. Wyróżnia ją nietypowy kształt i kolor.
![Piramida Czarna znajduje się w Dahszur w Egipcie. Została wzniesiona na wniosek władcy Amenemhata III. Dlaczego ma tak dziwny kolor i kształt?](https://i.iplsc.com/000KLSP2CVGKL78L-C322-F4.webp)
Piramida Czarna rozpala wyobraźnię. Co wpłynęło na jej wygląd?
Piramida Czarna to intrygująca budowla na terenie egipskiego Dahszur, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Licząca ok. 3800 lat budowla wyróżnia się na tle najsłynniejszych piramid, ponieważ ma zaskakujący kształt oraz kolor, od którego wzięła zresztą swoją współczesną nazwę.
W starożytności budowlę mianowano natomiast "Amenemhat jest potężny i doskonały". Ta ciekawa konstrukcja została bowiem wzniesiona na wniosek i cześć Amenemhata III, władcy starożytnego Egiptu z czasów Średniego Państwa (okres w historii Egiptu w latach od ok. 2050 do ok. 1760 p.n.e.), jako pierwsza z dwóch jego piramid. Dlaczego jest tak nietypowa?
Piramida doskonałego władcy. Dlaczego jest czarna?
Piramida Czarna została wykonana z cegły mułowej, a jej zewnętrzna warstwa była pokryta wapieniem. Uznaje się, że budowla ta była jedną z pierwszych piramid zbudowanych w ten sposób, co nawet w starożytności było niemałym wyróżnikiem - zdawało się bowiem nietypowe w porównaniu do wcześniejszych piramid wznoszonych głównie z kamienia, który w tym przypadku nie posłużył za budulec. Taki sposób budowy stał się później typowy dla piramid Średniego Państwa.
Interesujące jest też samo wnętrze. Piramida miała skomplikowany system podziemnych korytarzy i komór, groby rodziny królewskiej były połączone systemem przejść. W jej czeluściach odnaleziono intrygująco wyrzeźbiony sarkofag dla króla i słoje używane podczas procesu mumifikacji, a także komnaty grobowe przygotowane dla członków rodu. Kamień szczytowy piramidy był natomiast pokryty inskrypcjami i symbolami - w przeciwieństwie do oryginalnej formy piramidy, zachował się i jest w posiadaniu Muzeum Egipskiego w Kairze. Co się zatem stało, że Piramida Czarna przybrała kształt i kolor kopca gruzu?
![](https://i.iplsc.com/000KLSS0LBRWCWMD-C322-F4.webp)
Potężne siły, wielki potop? Co zmieniło wygląd egipskiej Piramidy Czarnej?
Koncepcji na temat nietypowego wyglądu piramidy jest wiele, w sieci co jakiś czas pojawiają się teorie o wielkim potopie, który ukształtował w ten sposób piramidę, a także o tajemniczych siłach, które przez swoje oddziaływanie zniszczyły konstrukcję. Zdaniem badaczy winne temu są natomiast po prostu problemy strukturalne.
Odnotowano dużo wad konstrukcyjnych. Ze względu na niewłaściwe podłoże - piramida posadowiona została na glinie - potężna budowla, która pierwotnie miała około 75 metrów wysokości i 105 metrów podstawy, zaczęła się zapadać. W dodatku jej położenie - w jednym z najniższych rejonów Egiptu, blisko Nilu - pozwalało wodom przesiąkać do konstrukcji i jeszcze bardziej ją osłabiać.
![](https://i.iplsc.com/000KLSPE15OYT7IY-C322-F4.webp)
Naukowcy wskazują, że budowniczowie próbowali ją ratować - są tego ślady w postaci pozostałości belek podporowych i wsporników z cegły. Ostatecznie została jednak porzucona. Odpadająca wapienna powłoka ujawniła ciemny kolor cegły.
Po rewolucji egipskiej w 2011 roku piramida była wielokrotnie plądrowana. Wcześniej jednak archeologom udało się ją zbadać i mogli udokumentować dokonania starożytnych mieszkańców Egiptu oraz wysnuć wnioski na temat przeznaczenia i losów budowli. To wszystko czyni Piramidę Czarną interesującym przypadkiem w historii architektury starożytnego Egiptu. Ponadto jej niezwykły kształt i kolor nieustannie rozbudzają wyobraźnię, wciąż stanowiąc dla wielu osób zagadkę, niewątpliwie związaną z niewyjaśnionymi tajemnicami świata.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!