Zapomniana nekropolia Egiptu odsłania grobowiec sprzed 3,9 tys. lat

Po dwudziestu latach wykopalisk na stanowisku Gebel Asyut al-Gharbi, niedaleko miasta Asjut, zespół archeologów dokonał niezwykłego odkrycia, które rzuca nowe światło na mało znany okres w historii starożytnego Egiptu. A mowa o liczącej 3,9 tys. lat komorze grobowej kapłanki Idy, która zawierała cenne artefakty i inskrypcje, rzucające nowe światło na życie kobiet oraz przekazywanie wiedzy.

Odkrycie grobowca kapłanki Idy rzuca nowe spojrzenie na kobiety starożytnego Egiptu
Odkrycie grobowca kapłanki Idy rzuca nowe spojrzenie na kobiety starożytnego EgiptuSusen Döbel, Jochem Kahl, The Asyut Projectdomena publiczna

Wśród odkrytych przedmiotów archeolodzy znaleźli dwa misternie zdobione drewniane sarkofagi, na których widnieją inskrypcje identyfikujące Idę jako kapłankę bogini Hathor (bogini nieba, uosobienie Wielkiej Macierzy). Była również tytułowana "Panią Domu", co wskazuje na znaczną pozycję jej rodziny w starożytnym Egipcie. To niezwykłe odkrycie zyskało uznanie naukowców, którzy wskazują na jego znaczenie jako ważnego świadectwa życia kobiet w Egipcie oraz ich roli w społeczeństwie, w tym przekazywaniu wiedzy i kulturowych tradycji.

Rola kobiet w starożytnym Egipcie

Grobowiec Idy został odkryty w bocznej komorze w obrębie grobowca jej ojca, Djefaihapi I, który pełnił funkcję namiestnika w starożytnym Asjucie. Grobowiec ojca, datowany na około 1880 r. p.n.e., był wcześniej okradany przez złodziei, ale mimo to archeolodzy odzyskali liczne cenne przedmioty, w tym drewniane figurki, sztylet, faraonowe insygnia oraz ofiary żywnościowe, które świadczą o religijnych i kulturowych tradycjach epoki. Dwa sarkofagi, jeden włożony w drugi, wykonane były z importowanego drewna i zdobione szczegółowymi obrazami i tekstami, które przedstawiają podróż do życia po śmierci.

Dekoracje, choć zgodne z ozdobami grobowca ojca Idy, są wyjątkowo bogate jak na ówczesny okres, co może świadczyć o prestiżu rodziny kapłanki. Archeolodzy odkryli również szczątki Idy oraz pozostałości materiałów tekstylnych, a w grobowcu znajdowały się także kanopowe słoje, w których przechowywano jej organy wewnętrzne - wątrobę, śledzionę, płuca i jelita - usunięte podczas procesu mumifikacji. Na podstawie tych szczątków naukowcy oszacowali, że kapłanka zmarła w wieku około 40 lat.

Asjut: zapomniane miejsce, zapomniany czas

Odkrycie komory grobowej Idy w nekropolii Asjutu wnosi cenne informacje na temat roli tego miasta w okresie Średniego Państwa, które trwało od około 2030 do 1650 r. p.n.e. Asjut, położony strategicznie pomiędzy starożytnymi Memfisem a Tebami, był miastem o ogromnym znaczeniu politycznym i kulturowym. Z czasem jednak zostało ono zakopane przez osady powodziowe Nilu i współczesny rozwój urbanistyczny, przez co jego historia była mniej rozpoznana niż innych znanych miejsc, jak Teby czy Luksor.

Średnie Państwo pozostawiło najmniej fizycznych dowodów archeologicznych spośród trzech wielkich okresów egipskich królestw. Wiele pomników z tego okresu zostało zniszczonych przez złodziei, a inne przekształcone lub zniszczone w wyniku erozji. Właśnie dlatego historia tego okresu jest często pomijana w badaniach naukowych.

Odkrycie grobowca Idy to cenne uzupełnienie tej luki w wiedzy o tym okresie. Zespół archeologów przekazał swoje odkrycia egipskiemu Ministerstwu Turystyki i Starożytności, co z pewnością przyczyni się do akademickiego ożywienia Asjutu i przyciągnie uwagę do mniej znanych, ale niezwykle istotnych okresów historii starożytnego Egiptu.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna?PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas