Psy i koty będą jadły owady, dzięki temu uratujemy klimat naszej planety

W Polsce żyje 15 milionów psów i kotów, a na całym świecie są ich setki milionów. Większość z nich każdego dnia spożywa więcej mięsa od ludzi, przez co dokładają się do zmian klimatycznych.

Psy i koty będą jadły owady, dzięki temu uratujemy klimat naszej planety
Psy i koty będą jadły owady, dzięki temu uratujemy klimat naszej planetyGeekweek - import

Zwierzęta hodowlane odpowiadają za aż 80 procent emisji gazów wytwarzanych przez żywe organizmy. Specjaliści wyliczają, że zmniejszenie liczby żywego inwentarza o 4-11 procent przełoży się na o 20-60 procent mniejszą roczną średnią emisję gazów cieplarnianych do atmosfery pochodzących z hodowli. Ograniczenie emisji to kluczowy element walki z globalnym ociepleniem.

Aby można było wprowadzić ten plan w życie, potrzebna jest zmiana diety. Od wielu lat ekolodzy zachęcają ludzi do rezygnacji ze spożywania mięsa zwierząt hodowlanych i zastąpienia go robakami i owadami, jako idealnego źródła białka. Niestety, chociaż w krajach Azjatyckich jest to czymś zupełnie naturalnym, w Europie i Ameryce Północnej taka dieta nie może się spopularyzować.

Skoro nie można zmotywować do tego ludzi, coraz więcej firm zajmujących się produkcją żywności dla zwierząt domowych zaczyna oferować pożywne jedzenie oparte o mięso robaków i owadów właśnie szczęśliwym posiadaczom psów i kotów.

Przedstawiciele firmy Nestlé i Yora ogłosili, że niebawem będzie oferowana przez nich nowa linia karmy dla zwierząt domowych. Jest ona oparta na białku pochodzenia roślinnego oraz owadach. W produktach wykorzystuje się czerw, bób, proso oraz mięso drobiowe i wieprzowe. Eksperci wierzą, że to z pomocą zmiany diety domowych czworonogów uda się rozwiązać jeden z największych problemów ludzkości.

Zastąpienie owadami tylko połowy mięsa spożywanego przez ludzi i zwierzęta ma zmniejszyć powierzchnię gruntów rolnych o jedną trzecią, czyli o 1,680 milionów hektarów. Ograniczymy przez to problem zmniejszających się obszarów leśnych, które na masową skalę wycinane są pod pastwiska, oraz zużycia wody i emisji gazów, które przyspieszają postępujące zmiany klimatyczne.

Musimy mieć świadomość, że z roku na rok mieszkańcy krajów rozwijających się i rozwiniętych posiadają coraz więcej czworonogów. Ich właściciele chcą większości z nich zapewnić godny byt, co objawia się dietą opartą głównie na produktach mięsnych. Wszystkie one są produkowane z mięsa zwierząt hodowlanych. Tak więc chcąc być ekologiczni w swoim codziennym życiu i ograniczając spożycie mięsa, pamiętajmy też o diecie naszych pupilów, które mogą zacząć spożywać produkty bazujące na mięsie robaków i owadów.

Źródło: GeekWeek.pl/Nestlé/Yora / Fot. Pexels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas