Unikatowa farma solarna powstała na wrocławskich budynkach bije rekordy

Pod koniec 2017 roku na wrocławskich blokowiskach powstała największa w Polsce i unikatowa na skalę europejską rozproszona farma solarna. Innowacyjny koncepcja eko-blokowisk okazała się strzałem w dziesiątkę.

Unikatowa farma solarna powstała na wrocławskich budynkach bije rekordy
Unikatowa farma solarna powstała na wrocławskich budynkach bije rekordyGeekweek - import

Projekt został zainicjowany i zrealizowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe. Na dachach 35 wieżowców należących do SMWP rozmieszczono ponad 2700 paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 0,5 ha i mocy 0,74 MW. Według założeń pomysłodawców, rocznie farma miała wyprodukować 700 tysięcy kWh energii elektrycznej. Teraz, po roku jej funkcjonowania, Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe poinformowała, że dzięki pierwszej farmie solarnej udało się wyprodukować 760 tysięcy kWh energii elektrycznej, czyli o 60 kWh więcej, niż wynikało z obliczeń. To wielki sukces całego przedsięwzięcia.

Dla mieszkańców Wrocławia oznacza to lepszą jakość powietrza, a naszej planety mniejszą emisję groźnych gazów cieplarniach do atmosfery. Funkcjonowania farby solarnej zmniejszyło bowiem zużycie węgla i w efekcie zaowocowało mniejszą o ponad 600 ton emisją CO2 do atmosfery, czyli taką ilość gazu cieplarnianego, jaką przez rok pochłaniałby las o powierzchni 150 ha.

Dzięki tej inwestycji, 15 tysięcy wrocławian może liczyć na nawet 16 razy mniejsze rachunki za energię elektryczną. Do tej pory rachunki za prąd spółdzielni wynosiły w sumie blisko 425 tysięcy złotych rocznie. Teraz spółdzielcy przez rocznie oszczędzają nawet 305 tysięcy złotych, czyli łącznie opłaty spadły do 120 tysięcy złotych.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W ramach programu Prosument z uzyskanej bezzwrotnej dotacji 1,7 miliona złotych i pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach w kwocie 2,5 miliona złotych, rozłożonej na 9 lat. Po roku funkcjonowania tej unikatowej farmy solarnej wiemy już, że pierwsza rata została w całości pokryta z poczynionych dzięki niej oszczędności na energii elektrycznej.

Całe przedsięwzięcie ma zwrócić się po 8 latach i wówczas farma solarna ma przynosić czysty zysk dla mieszkańców osiedli należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Jednocześnie jej przedstawiciele poinformowali, że w najbliższym czasie farma solarna będzie sukcesywnie rozbudowywana na dachach pozostałych wieżowców.

"Jesteśmy prekursorami, ale przed nami już kolejne wyzwania. Tym razem, mając sporo cennych doświadczeń, mamy w planach wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzania ciepłej wody. Koszty ciepła to nawet 1/3 opłat za mieszkanie. Dziś energia na podgrzanie tylko wody w naszych budynkach stanowi średnio 45 procent całkowitych kosztów ciepła, wynoszących w sumie 17 milionów złotych rocznie. Jest zatem o co walczyć." - powiedział Józef Śnieżek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Co najważniejsze, instalacja w ogóle nie szpeci krajobrazu, bo panele rozmieszczone są na dachach wieżowców, więc z ulicy praktycznie nie są widoczne. Dzięki temu wykorzystano nieużywaną powierzchnię w najbardziej możliwie praktyczny i ekologiczny sposób.

Źródło: GeekWeek.pl/SM Wrocław-Południe / Fot. SM Wrocław-Południe

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas