10 gadżetów, które pomogą przetrwać zmianę czasu na zimowy. Warto je mieć!

Zmiana czasu na zimowy jesienią jest dla nas czymś naturalnym. Zawsze w ostatnią niedzielę października przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na godzinę 2:00 w nocy. Dzięki tej zmianie śpimy o godzinę dłużej, ale też wcześniej robi się ciemno. Podobno organizm potrzebuje około tygodnia, aby przyzwyczaić się do nowych warunków, ponieważ nawet tak niewielka zmiana czasu może rozregulować zegar biologiczny. Na szczęście nowoczesne technologie mogą nam pomóc ją przetrwać! Jakie gadżety są szczególnie przydatne i dlaczego?

Zmiana czasu na zimowy nie musi być uciążliwa. Są gadżety, które pomogą ją przetrwać
Zmiana czasu na zimowy nie musi być uciążliwa. Są gadżety, które pomogą ją przetrwać123RF/PICSEL

Zmiana czasu na zimowy - co warto wiedzieć?

Zmiana czasu na zimowy następuje co roku w ostatnią niedzielę października. System zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni obowiązuje w ponad 70 państwach na całym świecie - w tym również i w Polsce. W naszym kraju przestawiamy regularnie zegarki już od 1977 roku. W roku 1919 miała u nas miejsce pierwsza, ale jednorazowa zmiana czasu.

Choć jesteśmy do tego przyzwyczajeni, mimo wszystko system ten dla niektórych osób nie jest komfortowy. Pojawiają się narzekania między innymi na fakt, że po zmianie czasu na zimowy wcześniej robi się ciemno. Istnieją jednak gadżety, które mogą nam zdecydowanie umilić chłodny okres w roku oraz ułatwić przystosowanie do nowych warunków. Oto niektóre z nich!

Maska na oczy ułatwiająca zasypianie

Maski na oczy mogą poprawić komfort snu123RF/PICSEL

Nim organizm przyzwyczai się do zmiany czasu, możemy mieć trudności z zasypianiem albo mieć mniej energii do działania. Pogorszenie pogody czy zmiana strefy czasowej prowadzą do zaburzeń produkcji melatoniny. W efekcie możemy się gorzej czuć, źle spać i budzić się w nocy. Założenie maski na oczy może nam zdecydowanie pomóc. Co więcej, w tej chwili możemy znaleźć nie tylko zwykłe maski materiałowe, ale też inteligentne maski, których wykorzystanie może poprawić jakość wypoczynku. Użycie światła adaptacyjnego może uśpić nawet szybciej niż całkowita ciemność, a usypiające dźwięki płynące z głośniczków na pewno dodatkowo pomogą.

Budzik świetlny

Budziki świetlne pomagają się wysypiać. Na zdjęciu urządzenie Bodyclock marki Lumiemateriał zewnętrzny

Budziki świetlne nazywane są także symulatorami świtu. Jak działają? Stopniowo zwiększają jasność światła, powoli wybudzając człowieka ze snu. Taki budzik-lampa stopniowo coraz mocniej rozświetla pomieszczenie, dzięki czemu budzimy się wypoczęci. Dodatkowy sygnał budzi nas o określonej porze, abyśmy nie przegapili momentu, gdy naprawdę musimy już wstać. Istnieją różne rodzaje podobnych budzików świetlnych do wyboru.

Aplikacje do budzenia

Boisz się, że zaśpisz? Czasem nawet wówczas, gdy w telefonie ustawimy kilka alarmów, okazuje się, że je wyłączamy i dalej zasypiamy. Są jednak aplikacje, które pomagają w skutecznej pobudce. W przypadku niektórych z nich trzeba przejść określoną liczbę kroków, trzymając smartfon w ręce, albo zrobić zdjęcie konkretnego przedmiotu w mieszkaniu, aby alarm przestał dzwonić. Tego rodzaju pobudka na pewno nie należy do przyjemnych, ale jest bardzo skuteczna, gdy naprawdę nie można zaspać.

Mówiący zegar

Nie wszyscy wiedzą, że istnieją mówiące zegarki. Zarówno takie na rękę, jak i duże budziki, które informują nas o godzinie i dacie. Wiele z nich jest bardzo prostych w obsłudze, zaprojektowanych z myślą o osobach niewidomych czy widzących słabo. To sprzęt, który świetnie nadaje się dla seniorów. Wystarczy na przykład wcisnąć duży przycisk, by usłyszeć datę i godzinę.

Ekspresy do kawy zdalnie sterowane

Wiele osób wprost nie wyobraża sobie udanego poranka bez filiżanki kawy. W tej chwili można sobie ułatwić poranne szykowanie tego pysznego napoju, wybierając ekspres do kawy sterowany smartfonem. Można spokojnie przygotowywać się do pracy, a kawa będzie robić się sama. Ekspres łączy się ze smartfonem przy wykorzystaniu technologii Bluetooth, a dzięki dedykowanej aplikacji można go obsługiwać zdalnie. Sami wybieramy taką kawę, na jaką mamy ochotę, a ekspres można zdalnie włączyć i wyłączyć. To naprawdę proste i wygodne!

Okulary VR

Okulary VR to fantastyczny gadżet, który pomoże się zrelaksować przed snem123RF/PICSEL

Podobno zmiana czasu z letniego na zimowy sprzyja depresji i sprawia, że czujemy się bardziej rozdrażnieni. Warto oderwać się więc nieco od rzeczywistości - jest to prostsze niż kiedykolwiek dzięki okularom VR. Przypominające narciarskie gogle urządzenie przenosi nas do świata wirtualnej rzeczywistości. Możemy się doskonale zrelaksować i poprawić sobie humor!

Poduszka do drzemki w każdej sytuacji

Poduszka podróżna do krótkich drzemek Ostrichpillow może się bardzo przydać nie tylko jesienią i zimąmateriał zewnętrzny

Dzięki wygodnej poduszce do drzemki można przysnąć w każdej sytuacji - w biurze, samolocie, pociągu... Istnieją różne rodzaje podobnych poduszek, ale łączy je fakt wsuwania na głowę. Wszystko jest tak zaprojektowane, że światło nam nie przeszkadza, a jednocześnie możemy swobodnie oddychać. Poduszka do drzemki jest miękka, a do tego oryginalna!

Smartwatch

Smartwatch, czyli inteligentny zegarek, nie potrzebuje ręcznej zmiany czasu. Dzięki połączeniu ze smartfonem automatycznie dopasowuje godzinę do danej strefy czasowej. Kiedy więc obudzimy się rano po zmianie czasu na zimowy, smartwatch będzie już pokazywał zmienioną godzinę. Nie musimy samodzielnie niczego sprawdzać i przestawiać. To olbrzymia wygoda!

Opaska fitness

Smartwatche i opaski fitness automatycznie dopasowują godzinę do obowiązującej123RF/PICSEL

Opaski - podobnie jak smartwatche - na pewno nie pozwolą nam zapomnieć o zmianie czasu. Zwykle są połączone ze smartfonem przy pomocy specjalnej aplikacji. Automatycznie też zmienia się na nich godzina. Kiedy więc wstaniemy, nie musimy niczego przestawiać. W dodatku inteligentna opaska potrafi monitorować sen, sprawdzając jego jakość.

Inteligentne dozowniki leków

Inteligentny, automatyczny dozownik leków na pewno nie pozwoli nam zapomnieć o kolejnej tabletce. To sprzęt polecany zwłaszcza tym osobom, które biorą ich dużo, a pomyłka mogłaby być niebezpieczna. Produkty przypominają o zażyciu leków, na przykład przez mocne światło i sygnał dźwiękowy. Oczywiście, takie dozowniki muszą najpierw zostać odpowiednio zaprogramowane i załadowane. Jeśli jednak będziemy nieco skołowani czy zaspani przez zmianę czasu, taki sprzęt na pewno się przyda.

Czytaj też:

Zaćmienie Słońca. Fascynujący spektakl przyrody NIR KAFRI / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas