15 fajnych wynalazków NASA. Używasz ich codziennie i nawet o tym nie wiesz
Amerykańska agencja kosmiczna NASA od lat 60. XX wieku prowadzi badania mające na celu opracowanie technologii, które pomogą w odkrywaniu kosmosu oraz astronautom podczas misji kosmicznych. Przez te wszystkie lata wiele z nich zostało zaadoptowanych także do codziennego użytku. Wiele wynalazków NASA masz w swoim domu i nawet o tym nie wiesz.
Spis treści:
- Pianka z pamięcią kształtu
- Myszka komputerowa
- Termometr na podczerwień
- Profesjonalny strój pływacki
- Aparat w telefonie komórkowym
- Samochód autonomiczny
- Gra Lunar Lander oraz wpływ na popkulturę
- Operacje metodą LASIK
- Soczewki okularów odporne na zarysowania
- Systemy kontroli ruchu lotniczego
- Nawierzchnia rowkowana
- Koce foliowe
- System Air w butach Nike
- Ulepszona formuła mleka modyfikowanego dla niemowląt
- Odkurzacz bezprzewodowy
Pianka z pamięcią kształtu
Pianka memory stosowana jest w bardzo wielu dziedzinach codziennego życia — nie tylko w materacach! Piankę z pamięcią kształtu można znaleźć we wkładkach do butów ortopedycznych albo jako element wyściełający fotele w samochodach marki premium.
Ten materiał został opracowany przez inżyniera finansowanego NASA, Charlesa Yosta. W pierwszej wersji wykorzystywany był do foteli lotniczych dla pilotów testowych, które miały lepiej amortyzować wstrząsy.
Myszka komputerowa
Mysz komputerowa to przedmiot, który znajdziemy w większości domów. Mało kto wie, że prace zakończone jej wynalezieniem, zostały sfinansowane przez NASA. Badania przeprowadzone na początku lat 60. XX wieku na uniwersytecie Stanford przez Douga Englebarta miały na celu opracowanie interaktywnych urządzeń peryferyjnych do komputera. Ze strony NASA badania wspierał Bob Taylor, który następnie przeszedł do Xerox i nadal rozwijał urządzenie, jakim jest mysz komputerowa.
Termometr na podczerwień
Kolejna technologia opracowana przez NASA, która znajduje zastosowanie w wielu domach. Termometry na podczerwień pozwalają łatwiej i szybciej zmierzyć temperaturę ciała, co jest bardzo przydatne zwłaszcza w przypadku dzieci. Jednak sama technologia miała mieć inne przeznaczenie zgodnie z założeniami agencji — pomoc w pomiarze temperatury odległych obiektów kosmicznych.
Profesjonalny strój pływacki
Może nie jest to wynalazek używany na co dzień przez każdego, jednak wpływ technologii opracowanej przez NASA na wyniki profesjonalnych pływaków jest niebagatelny. Agencja kosmiczna nie testowała tych materiałów w wodzie, ale w tunelu aerodynamicznym. Ktoś jednak stwierdził, że te same właściwości sprawdzą się w wodzie — i miał rację.
Aparat w telefonie komórkowym
Wbrew pozorom czujniki obrazu, które w dzisiejszych czasach znajdują się w każdym smartfonie, nie zostały opracowane przez firmy fotograficzne. Ojcem tego wynalazku jest pracownik NASA — Eric Fossum. Chodziło o jak najbardziej efektywne wykorzystanie kamer w statkach kosmicznych. Firmy fotograficzne szybko objęły ten wynalazek licencjami i w taki sposób rozprzestrzenił się na cały świat.
Samochód autonomiczny
Może nie jest to powszechna technologia w tym momencie, jednak jej stosowanie będzie coraz częściej spotykane. W NASA ten projekt rozwijany jest od lat 80. XX wieku. Dzięki wykorzystaniu technologii LiDAR samochody będą obserwowały drogę i będą mogły być autonomiczne.
Gra Lunar Lander oraz wpływ na popkulturę
Mimo że w grze Lunar Lander od Atari nie zostały wykorzystane mikroprocesory od NASA, to jest ona oparta na misjach kosmicznych programu Apollo. Gracz musi doprowadzić do bezpiecznego lądowania małego statku kosmicznego na skalistej powierzchni Księżyca. Oprócz tego NASA zainspirowała twórców filmów (m.in. Apollo 13, Hidden Figures), a także całej amerykańskiej popkultury w latach 1965-80.
Czytaj również: W drodze na Marsa odwiedzimy Wenus? Naukowiec zaskoczył NASA
Operacje metodą LASIK
Nie, nie chodzi o to, że NASA operowała wzrok kosmonautom. Cykl eksperymentów przeprowadzonych na początku XXI wieku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej miał ustalić jaki wpływ na ruchy gałek ocznych ma brak grawitacji. Technologia opracowana na potrzeby badań została następnie zaadaptowana w operacjach korekcji wzroku metodą LASIK.
Soczewki okularów odporne na zarysowania
NASA to pionier technologii, która pozwala 10-krotnie zwiększyć odporność soczewki na zarysowania. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu DLC, czyli węgla diamentopodobnego, który jest połączeniem diamentu i grafitu. Taka powłoka jest szczególnie odporna na trudne warunki pogodowe. Firma Ray-Ban wykorzystała tę technologię do wypuszczenia na rynek serii Survivor.
Systemy kontroli ruchu lotniczego
Zintegrowany system kontroli przylotów oraz odlotów (IADS) został stworzony w kooperacji między NASA a Federalną Agencją Lotniczą (FAA). Obsługuje 27 najbardziej lotnisk na terenie USA z największym natężeniem ruchu. Jest to ulepszony system zarządzania lotami, który ma sprawić, że opóźnione loty będą jedynie historią do wspominania przez pasażerów.
Nawierzchnia rowkowana
NASA zaczęła stosować nawierzchnię rowkową na pasach startowych, by zwiększyć przyczepność samolotów podczas startu. Rozwiązanie zostało uznane za przydatne, więc na całym świecie rozpowszechniono stosowanie tego typu podłoża. Dziś można je znaleźć na autostradach, basenach, placach zabaw czy halach przemysłowych. Według NASA zastosowanie tego rozwiązania na autostradach zredukowało liczbę wypadków na mokrej nawierzchni o 85%.
Czytaj również: NASA pokazała obiekt, na którym musi istnieć życie
Koce foliowe
Foliowe koce, którymi przykrywa się poszkodowanych lub owija zawodników, którzy ukończyli maraton, zostały opracowane w 1964 roku właśnie przez NASA. Materiał tworzy się poprzez odparowywanie aluminium w cienki plastik.
System Air w butach Nike
W butach Nike Air połączone zostały aż dwie technologie opracowane przez NASA. Pierwsza z nich, nazywana blow rubber mold, związana jest z produkcją hełmów dla astronautów, a za jej pomocą wykonywane są najtwardsze elementy buta. Druga innowacja to materiał amortyzujący, który został wymyślony przez inżyniera NASA — Franka Rudy’ego.
Ulepszona formuła mleka modyfikowanego dla niemowląt
Jednym z celów NASA oraz programów kosmicznych agencji była podróż na Marsa. Do tego typu wyprawy astronauci musieli być odpowiednio przygotowaniu, także pod kątem żywienia. Naukowcy NASA odkryli naturalne źródło kwasu tłuszczowego omega-3, które wcześniej można było wyodrębnić jedynie z mleka matki. Ta formuła jest obecnie stosowana w prawie wszystkich mlekach modyfikowanych na świecie.
Odkurzacz bezprzewodowy
Już w latach 60. XX wieku NASA współpracowała z czołowym producentem elektronarzędzi i akcesorów w Stanach Zjednoczonych — firmą Black and Decker — w celu opracowania i produkcji bezprzewodowych wierteł, młotków i innych narzędzi możliwych do wykorzystania przy niskiej lub zerowej grawitacji. Owocem tej współpracy został bezprzewodowy odkurzacz — Dustbuster.
Zobacz także: