3 nowe roboty medyczne Panasonic
Firma Panasonic poinformowała o opracowaniu innowacyjnego robota ułatwiającego komunikowanie się, o nazwie HOSPI-Rimo, oraz nowych modeli swoich rozwiązań Hair-Washing Robot i RoboticBed.
Zadaniem tych robotów jest wspieranie osób, które wymagają pomocy, aby móc bezpiecznie i wygodnie żyć. Firma zaprezentuje prototypy tych trzech robotów na 38. międzynarodowej wystawie urządzeń do opieki domowej i rehabilitacji (Home Care & Rehabilitation Exhibition - H.C.R.2011), która odbędzie się w dniach od 5 do 7 października 2011 r. w centrum Tokyo Big Site.
HOSPI-Rimo działa jako pośrednik, który umożliwia osobom leżącym w łóżku w szpitalu lub mającym ograniczoną zdolność ruchową łatwe komunikowanie się z innymi ludźmi, na przykład z lekarzem lub mieszkającymi daleko znajomymi, tak jakby to była bezpośrednia rozmowa. Firma Panasonic opracowała wcześniej robota HOSPI, który automatycznie podaje leki. Jest on używany w szpitalach w Japonii i innych krajach. HOSPI-Rimo wykorzystuje technologię autonomicznej mobilności z robota HOSPI oraz technologię komunikacji wizualnej o wysokiej rozdzielczości, z której firma Panasonic jest powszechnie znana.
Nowy Hair-Washing Robot może automatycznie wykonywać kompletne mycie włosów, od zmoczenia, przez umycie szamponem i opłukanie, po zabiegi pielęgnacyjne i wysuszenie. Zaprezentowany na tej samej wystawie w zeszłym roku pierwszy model spotkał się z ogromnym zainteresowaniem - wskazywano także na potrzebę wprowadzenia dodatkowych funkcji i komercjalizacji. Nowy model jest wyposażony w ramiona myjące z większą liczbą palców i udoskonalone rozwiązania mechaniczne, co poprawia komfort użytkowników.
Urządzenie RoboticBed to elektryczne łóżko, które można przekształcać w wózek inwalidzki i odwrotnie, również wywołało duże zainteresowanie (m.in. komercjalizacją), gdy zostało pokazane po raz pierwszy na H.C.R. 2009. Od tego czasu firma, Panasonic stale wprowadzała udoskonalenia uwzględniając uwagi opiekunów i pacjentów, a także znajdując rozwiązania problemów praktycznych i dotyczących bezpieczeństwa, które ujawniły się dzięki uczestnictwu w projekcie Practical Applications of Service Robots (Zastosowania praktyczne robotów usługowych) koordynowanym przez niezależny japoński organ administracyjny NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization). W ramach tego projektu firma Panasonic opracowywała technologie i wytyczne związane z bezpieczeństwem.
Także rozwiązanie Robotic Canopy, zaprezentowane razem z RoboticBed, wywołało wiele życzeń dotyczących m.in. łatwiejszej instalacji i bardziej przyjaznego dla użytkownika sposobu komunikowania się. Uwzględniając te uwagi firma opracowała nowego robota ułatwiającego komunikowanie się, HOSPI-Rimo.
Firma Panasonic, która ma bogate doświadczenie w dziedzinie robotyki i technologii informatycznych, stawia sobie za cel zaspokajanie potrzeb osób wymagających opieki, przez oferowanie robotów i systemów robotycznych umożliwiających lepszą opiekę dzięki współpracy maszyn i ludzi.
Poniżej zostały opisane najważniejsze funkcje i technologie zastosowane w tych trzech robotach.
- HOSPI-Rimo (Remote Intelligence and Mobility - zdalna inteligencja i mobilność)
HOSPI-Rimo wykorzystuje technologię autonomicznej mobilności z robota transportowego dla szpitali HOSPI firmy Panasonic oraz technologię komunikacji wizualnej o wysokiej rozdzielczości. Za pomocą tego robota osoby przebywające w odseparowanych lub odległych miejscach mogą łatwo porozumiewać się z innymi ludźmi. HOSPI-Rimo umożliwia im rozmawianie z innymi pensjonariuszami i lekarzami w ośrodku opieki oraz pozwala członkom rodziny i znajomym zamieszkałym daleko odwiedzać wirtualnie pacjentów w szpitalach lub mieszkające samotnie osoby starsze. W robocie tym zostały zastosowane następujące technologie:
1. Hybrydowa technologia sterowania, która łączy w sobie zdalne sterowanie i autonomiczną mobilność
Jeżeli zostało określone miejsce w pobliżu osoby docelowej, robot może automatycznie udać się w to miejsce rozpoznając otaczające środowisko i omijając przeszkody na trasie. Może również być sterowany zdalnie. Ponadto, w trybie zdalnego sterowania, robot porusza się bezpiecznie i prawidłowo rozpoznaje otoczenie.
2. Funkcja konwersacji z wykorzystaniem ruchów robota i komunikacji wizualnej
Kąt widzenia kamery robota można dowolnie ustawiać zdalnie. Zastosowana w nim technologia High Definition Visual Communications System umożliwia płynną, dwukierunkową konwersację.
- Hair-Washing Robot
Hair-Washing Robot został zaprojektowany z wykorzystaniem technologii robot hand (ręka robota) firmy Panasonic. W porównaniu z poprzednim modelem został on udoskonalony przez wprowadzenie nowych technik sterowania ręką, tak aby dokładniej skanował kształt głowy i wykonywał szereg czynności w procesie mycia włosów, od mycia ręcznego przez mycie pianą po suszenie. Robot może nawet zapamiętywać dane opisujące kształt głowy poszczególnych osób i preferowany przez nie sposób mycia, co pozwala mu zaspokajać ich potrzeby dotyczące codziennego mycia i pielęgnacji włosów.
1. Nowy mechanizm trójwymiarowego śledzenia i technologia sterowania
Skoordynowane sterowanie teleskopowymi ramionami myjącymi i mechanizmem myjącym tył głowy umożliwia mycie głów o większym zróżnicowaniu. 24 palce robota delikatnie myją głowę wykorzystując zaawansowaną technologię trójwymiarowej kontroli nacisku.
2. Funkcje pielęgnowania i suszenia
Oprócz dotychczasowych funkcji mycia ręcznego i mycia w pianie robot został na wyraźne życzenie użytkowników wyposażony w funkcję pielęgnacji oraz prostą suszarkę. Dzięki tym nowym funkcjom może on wykonywać kompletne mycie włosów, od zamoczenia po wysuszenie.
3. Funkcja mycia miejscowego z masowaniem
Za pomocą zaawansowanego interfejsu z ekranem dotykowym użytkownik może określić obszar, który ma być umyty, ucisk przy masażu oraz sposób mycia. Funkcja ta umożliwia bardziej elastyczne zaspokajanie potrzeb użytkowników.
- RoboticBed
W urządzeniu RoboticBed zintegrowano elektryczne łóżko i elektryczny wózek inwalidzki z wykorzystaniem technologii robotycznych firmy Panasonic. Robotic Bed umożliwia osobom z ograniczoną mobilnością przenoszenie się z łóżka na wózek inwalidzki z własnej inicjatywy, co pozwala im samodzielnie opuszczać łóżko i prowadzić niezależne życie. Firma Panasonic wprowadziła ulepszenia ułatwiające korzystanie z tego urządzenia dodając nowe funkcje i wspólny moduł wykorzystywany w elektrycznym łóżku i zintegrowanym wózku inwalidzkim, który był prezentowany w zeszłym roku
1. Wspólna platforma Robotic Bed ułatwiająca opiekę nad chorym i zwiększająca jego samodzielność
Funkcje praktyczne łóżka elektrycznego z zintegrowanym wózkiem inwalidzkim zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby umożliwić użycie modułu wspólnego. Wprowadzono standaryzację elementów, aby uzyskać lepsze właściwości praktyczne i możliwość obsługę bardziej zróżnicowanych użytkowników.
2. Nowa funkcja przechylania wózka inwalidzkiego z możliwością przywracania/separacji
Nowa funkcja wspomaganego przechylania wózka inwalidzkiego ułatwia rozłożenie nacisku ciała bez poślizgu w przypadku długotrwałego siedzenia na wózku. Ponadto wózek można przywrócić do pozycji przychylonej i odseparować go w tej pozycji, co jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z niego i podnosi poziom komfortu.
3. Interfejs przyjazny dla użytkownika
Łatwy w obsłudze interfejs umożliwia użytkownikowi szybkie nauczenie się sterowania łóżkiem, w tym przełączania i wybierania trybu pracy, przywracania/separacji oraz poruszania się w różnych kierunkach.