Do czego może się przydać działo jonowe?

Oczywiście pierwsze, co przychodzi do głowy, to instalacja na gigantycznej bazie kosmicznej i niszczenie niepokornych planet. Nim jednak ludzkość zbuduje wreszcie Gwiazdę Śmierci, taka technologia przyda się do bardziej przyziemnych projektów. Na przykład do oszczędzania.

Twin Creeks Technologies to amerykański startup, który chce opracować znacznie tańszą metodę produkcji paneli słonecznych. Dzięki temu korzystanie z odnawialnych źródeł energii byłoby znacznie łatwiejsze. Obecnie panele słoneczne produkowane są z odpowiednio przyciętych plastrów krzemu, wyposażonych w elektrody i pokrytych szkłem. Niestety krzemowa płyta musi być na tyle gruba, żeby podczas produkcji nie popękała, co sprawia, że bariera 0,2 milimetra nie może zostać przekroczona. Dodatkowo w czasie wycinania 90% użytego krzemu jest marnowane, co zwiększa koszty produkcji.

No dobrze, ale co ma do tego działo jonowe? To, co widzicie na pierwszym zdjęciu, to Hyperion, przygotowany przez firmę akcelerator cząsteczek. Jego zadaniem jest bombardowanie jonami wodoru krzemowych arkuszy, które po podgrzaniu dzielą się na cienkie, 20-mikronowe płaty. Wystarczy je jeszcze utwardzić, żeby otrzymać mocny i jednocześnie giętki materiał. W ten sposób Twin Creeks Technologies chce zredukować koszty produkcji paneli z 80 centów za 1 Watt do 40 centów.

W ten sposób amerykańska firma będzie mogła konkurować na tamtejszym rynku z chińskimi importerami, jednocześnie oferując lepszy jakościowo produkt. Wszystko wskazuje na to, że powstanie więcej takich dział jonowych w celu zwiększenia produkcji. Ale może to wszystko jest jedynie przykrywką dla bardziej ambitnego projektu i nazwa "ion cannon" wcale nie jest myląca?

Reklama

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: działo | panel słoneczny | energia odnawialna | energia słoneczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy