Earthscraper - podziemny wieżowiec

Co zrobić, gdy w samym centrum wielkiej metropolii nie ma już miejsca na kolejne wieżowce? Zacząć budowanie pod ziemią! Z taką propozycją zagospodarowania przestrzeni pod miastem wychodzą projektanci z Meksyku. I wygląda to naprawdę imponująco.

Projektanci nazwali swój pomysł "earthscraper", analogicznie do "skyscraper" oznaczającego po angielsku drapacz chmur. W założeniu jest to ogromy 65-piętrowy wieżowiec, tylko że "odwrócony" zamiast wznosić się w niebo, jest wkopany głęboko w ziemię.

Zaprojektowany przez firmę BNKR Arquitectura budynek miałby stanąć w centrum stolicy Meksyku. Zamiast jednak zmieniać krajobraz i odróżniać się od miejscowej zabudowy, będzie na pierwszy rzut oka praktycznie niewidoczny.

We wnętrzu podziemnego wieżowca znajdzie się miejsce na centrum kultury poświęcone cywilizacji Azteków, przestrzeń handlową, mieszkalną - a na samym dnie - biznesową. Budowla ma sięgać 300 metrów w głąb ziemi.

Najciekawsze jest jednak to, że przeźroczyste podłogi na poszczególnych poziomach pozwalają oglądać dalsze poziomy konstrukcji. Ciekawe, czy rzeczywiście ten koncept miałby szansę na realizację?

Reklama

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl/

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: centrum | wieżowce | wieżowiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy