Eyewriter - graffiti pisane okularami
Członkowie projektu Eyewriter, konstruując zakładany na głowę zestaw do śledzenia ruchów gałek ocznych (eyetrackingu) i pisząc dlań oprogramowanie, chcą umożliwić niepełnosprawnym twórcom graffiti rysowanie wyłącznie za pomocą oczu.
W otwartoźródłowym projekcie uczestniczą Free Art and Technology (FAT), openFrameworks, Graffiti Research Lab i The Ebeling Group wspólnie z Tonym Quanem. Znany jako Tempt One artysta i publicysta zachorował w 2003 roku na stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Obecnie jest w stanie poruszać jedynie oczami.
Poszukując możliwie najprostszego i najtańszego sprzętu, grupa połączyła oprawkę z tanich okularów przeciwsłonecznych ze zmodyfikowaną kamerą PS3 Eye i podczerwoną diodą LED. Natomiast oprogramowanie openFrameworks składa się z modułu do śledzenia oczu i aplikacji do rysowania.
Liczne materiały wideo na stronie projektu pokazują aktualny stan prac nad zestawem. Tony'emu Quanowi udało się już zaprojektować wiele obrazów. Tworzone w łóżku cyfrowe graffiti da się wyświetlać za pomocą laserów na fasadach budynków. Jak twierdzi Quan, projekt jest ważny nie tylko dla niego. - Sztuka potrafi zachęcić do podejmowania wyzwań i dokonywania zmian społecznych; moja choroba i praca twórcza działają na rzecz reformy służby zdrowia, popularyzują świadomość istnienia ALS i pomagają innym - twierdzi artysta cytowany na stronie Graffiti Research Lab.
Projekt Eyewriter szuka wciąż kolejnych partnerów. Długoterminowym celem projektu jest zbudowanie społeczności twórców oprogramowania, specjalistów od sprzętu, artystów zajmujących się projekcjami wielkoformatowymi i osób chorych na stwardnienie zanikowe boczne.