Facebook stworzył robota, który układa światłowody

Nowy projekt Facebooka zakłada wykorzystanie specjalnego robota do układania światłowodów.

Zespół Facebook Connectivity poinformował, iż opracował robota, który może podróżować wzdłuż linii energetycznych, wykorzystując swój ruch do układania cienkiego, ale trwałego kabla światłowodowego. System wykorzystujący energię elektryczną z kabli ma być tańszy niż istniejące metody układania światłowodów w wielu regionach świata - szczególnie w tych, które są uważane za rozwijające się. Facebook Connectivity chce w ten sposób zwiększyć dostęp do internetu.

Facebook nie ma jednak zamiaru udostępniać dostępu do internetu - zamiast tego, firma będzie licencjonowała swoją technologię układania kabli światłowodowych innym firmom, co pozwoli świadczyć usługi lub współpracować bezpośrednio z operatorami.

Reklama

System Facebooka to tak naprawdę dwie innowacje. Pierwsza z nich to innowacyjna konstrukcja kabla światłowodowego, która jest odporna na uszkodzenia. Druga to opisywany system robotyki pozwalający na dystrybuowanie kabla na wiele metrów.

W przeszłości Facebook eksperymentował z kilkoma projektami zapewniającymi dostęp do internetu. Firma wykorzystywała nawet drony i lasery do przesyłania pakietów z kosmosu.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Facebook

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy