Gadżety są szkodliwe dla dzieci i nastolatków
Gadżety wywierają niekorzystny wpływ na zdrowie dzieci, a ich używanie od najmłodszych lat odbije się na starość. "Nałóg oglądania telewizji, korzystania z komputerów i gier video wśród dzieci powoduje uszkodzenia rozwojowe, jak i długoterminowe szkody fizyczne." - napisał "The Guardian".
Największy wpływ gadżety mają na dzieci do lat trzech. Niektórzy specjaliści sugerują, że trzylatki nie powinny w ogóle mieć do czynienia z telewizją, komputerami oraz z urządzeniami przenośnymi.
Wśród pracowników IT, ale także zapalonych graczy, znany jest już problem tzw. RSI - czyli urazów związanych z chronicznym przeciążeniem mięśni i ścięgien. To jednak nie wszystko, co może się przytrafić osobom spędzającym dużo czasu przed monitorem. Profesor Lynne Murray z Uniwersytetu w Reading w rozmowie z The Guardian podpowiada, że "media ekranu mogą kreować ogólnie niezdrowy styl życia, co musi być podkreślane przez praktyków zdrowia publicznego".
Organizm dziecka potrzebuje ćwiczeń fizycznych. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu przy ekranie wpływa na obniżenie sprawności fizycznej. Szacuje się, że około 40 proc. mężczyzn i 28 proc. kobiet nie zażywa odpowiedniej ilości ruchu. Brak ruchu jest dosłownie zabójczy dla organizmu: istnieją silne powiązania między siedzącym trybem życia i cukrzycą typu drugiego, chorobą niedokrwienną serca, nowotworami i przypadkami udarów mózgu.
Wydaje się, że w czasach wszędobylskich ekranów, nie ma możliwości całkowitego pozbawienia dzieci szkodliwego wpływu siedzącego trybu życia. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby minuty spędzone przed komputerem lub telewizorem zrównoważyć czasem spędzonym na aktywnym wypoczynku.