Harpun do łapania asteroid

Głowy naukowców z NASA pękają od pomysłów na nowe, ambitne misje, które pomogą w rozwikłaniu zagadek wszechświata. Wśród nich szczególne miejsce zajmują misje skupiające się na asteroidach i kometach krążących w naszym układzie. Kosmiczna broń, którą widzicie na powyższym zdjęciu, ma w tym pomóc.

To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o pomysłach wykorzystania harpunów podczas misji kosmicznych - ostatnim razem taka technologia miała pomagać w lądowaniu na kosmicznej skale. Tym razem chodzi jednak o zupełnie nowy sposób pobierania próbek, które naukowcy chcą pozyskać do badań na Ziemi.

Broń wyglądająca niczym średniowieczna balista obecnie poddawana jest testom w laboratoriach NASA. Harpun będzie przystosowany do sprawnego pobierania próbek z asteroid. Wystrzelony pocisk będzie automatycznie zamykał w swoim wnętrzu materiał do badań, więc wystarczy wciągnąć stalową linę, żeby próbka znalazła się na pokładzie sondy.

Ostatecznie kosmiczny harpun będzie bardziej przypominał działo niż kuszę. Wykorzystanie naciąganej wersji broni jest podyktowane warunkami laboratoryjnymi. Jak będzie wyglądała hipotetyczna misja z wykorzystaniem tej technologii, możecie zobaczyć na poniższej animacji.

Reklama

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy