Hayabusa 2 odkryje tajniki wszechświata

Universe Today donosi, że w 2014 roku Japońska Agencja Badań Przestrzeni Kosmicznej (JAXA) odpali sondę Hayabusa 2, która pobierze próbki asteroidy 1999 JU3. Przed naukowcami z Kraju Kwitnącej Wiśni stoi trudne zadanie, ponieważ wcześniejsza misja sondy Hayabusa 1 omal nie zakończyła się klęską.

Sonda Hayabusa 1 w laboratorium JAXA
Sonda Hayabusa 1 w laboratorium JAXAAFP

W 2010 roku japoński statek kosmiczny, którego nazwa przywodzi na myśl najpotężniejszy niegdyś sportowy motor Suzuki, powrócił z 7-letniej misji. Udało mu się zebrać cenny materiał pochodzący z asteroidy Itokawa. Niewiele brakowało, a przedsięwzięcie zakończyłoby się niepowodzeniem. Awarii uległ bowiem mechanizm próbkowania. Na szczęście nie przeszkodziła ona w realizacji ostatecznego celu.

Z dwa lata odbędzie się podobna misja. Tym razem na 900-metrową asteroidę 1999 JU3 uda się Hayabusa 2. Swój cel osiągnie w połowie 2018 roku, a na Ziemię powróci pod koniec 2020 roku. JAXA boryka się jednak z ograniczonym budżetem i napiętymi terminami. Istnieje możliwość, że start opóźni się o rok. Jeżeli i w tym terminie nie dojdzie do realizacji projektu, to zostanie on odłożony nawet o 10 lat.

Japońska Agencja Badań Przestrzeni Kosmicznej włożyła wiele pracy w odpowiednie przygotowanie nowego statku. Na pokładzie znajdą się poprawiony silnik z napędem jonowym, poprawione wytyczne i systemy nawigacyjne oraz nowy system kontroli wysokości lotu. Zmieni się również technika próbkowania. Hayabusa 2 wykorzysta detonację niewielkich ładunków przy kontakcie z podłożem zamiast pocisku, którym posłużył się jego poprzednik.

Miejmy nadzieję, że nowe przedsięwzięcie JAXA zakończy się sukcesem. Sonda mogłaby dostarczyć cenny materiał, który poszerzy naszą wiedzę o historii i tworzeniu nie tylko Układu Słonecznego.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas