Ile przycisków znajduje się w kabinie promu kosmicznego?

Widok kokpitu samolotu pasażerskiego może wprawić w osłupienie. Liczba przycisków i przełączników, które się na nim znajdują jest dla laika przytłaczająca. Teraz spróbujmy sobie wyobrazić to samo, ale podniesione do kwadratu. Właśnie z takim przypadkiem mamy do czynienia w kontekście wycofanych z użytku promów kosmicznych.

W kabinie wahadłowca znajduje się ponad tysiąc przycisków, przełączników i kontrolek. Pozwalają one sterować lub monitorować: komputer pokładowy, silniki, pompy, układy, temperaturę, zawory i wiele innych elementów konstrukcyjnych tych niezwykłych maszyn. Jak z ogromem przycisków radzą sobie astronauci i skąd wiedzą gdzie szukać tych właściwych?

Nie trudno się domyślić, że przypadkowość i chaos układu widocznego na powyższym zdjęciu jest tylko pozorna. Tak naprawdę wszystkie elementy pogrupowane są na sektory, które odpowiadają odpowiednim częściom statku. Tak oto: O oznacza górną część, C to centrum, F - przód, A - rufa, L - lewa część, a R - prawa część.

Okazuje się, że nawet najlepiej wyszkoleni piloci nie są w stanie zapamiętać wszystkich. Często zdarza się sytuacja, kiedy naziemna kontrola lotu naprowadza załogę na właściwe elementy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Prom kosmiczny | astronauci | statek kosmiczny | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy