Reklama

Jak pachnie kosmos?

Czy przestrzeń kosmiczna ma zapach? Większość z nas odpowiedziałaby, że nie. Okazuje się, że w rzeczywistości jest nieco inaczej. I NASA ma zamiar odtworzyć tą tajemniczą woń.

Próżnia kojarzy się z czymś czystym i sterylnym, a więc zapach który tam panuje musi być neutralny. Zupełnie innego zdania są osoby najbardziej doświadczone w temacie - astronauci, którzy mieli okazję opuścić pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Otóż wszyscy zgadzają się, że w przestrzeni po prostu śmierdzi.

Thomas Jones porównał jej zapach do prochu strzelniczego. Dla Dona Pettita przypomina on "miłą, słodką woń oparów spawalniczych". - Trudno opisać ten zapach, ale na pewno nie można odnieść go do żywności i powiedzieć "pachnie jak kurczak". Najlepszy opis, który przychodzi mi do głowy to, że jest metaliczny, dość przyjemny i słodki. Przypomina mi lata studiów, gdzie przez wiele godzin pracowałem z palnikiem do spawania łukowego przy naprawie ciężkiego sprzętu. Cos jakby dym spawalniczy. Tak, to jest właśnie zapach przestrzeni - opisuje Pettit.

Reklama

W komentarzach innych astronautów padają porównania do zapachu surówki, a nawet przypalonego mięsa.

NASA zamierza go odtworzyć, aby móc przyzwyczajać do niego kandydatów na astronautów. W tym karkołomnym zadaniu pomoże chemik Steve Pearce.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy