Kosmiczne kwazikryształy, które nie powinny istnieć

Kolejny raz rzeczywistość zmusza uczonych do pokory. Dopiero 2 miesiące temu Dan Shechtman otrzymał Nagrodę Nobla za ich stworzenie w warunkach laboratoryjnych. Do tej pory uważano jednak, że niemożliwe jest, aby takie struktury powstały bez ingerencji człowieka.

Atomy kwazikryształów lub niby-kryształów układają się co prawda w regularne struktury, tak jak to ma miejsce w przypadku zwykłych kryształów, ale wzory te nie są powtarzalne. Dlatego nie da się wyodrębnić ich komórek elementarnych i ponownie uzyskać z nich wyjściowy. Z tego powodu jeszcze niedawno uważano, że kwazikryształy nie tylko nie mogą powstawać w sposób naturalny, ale w ogóle nie powinny istnieć. Takiego zdania był nawet podwójny noblista - Linus Pauling.

Wszystko zmieniło odkrycie izraelskiego naukowca Dana Shechtmana. Uczony prowadzi badania nad kwazikryształami już od 30 lat i gdy w końcu udało mu się stworzyć je w warunkach laboratoryjnych, zamknął usta nawet najbardziej utytuowanym niedowiarkom.

Okazuje się jednak, że wbrew dotychczasowym opiniom nie tylko człowiek może tworzyć tak skomplikowane wzory. Meteoryt, który niedawno spadł na ziemię wykazuje wszelkie właściwości kwazikryształów. Materiał nazwany ikosahedrit (icosahedrite) powstał około 4,5 miliarda lat temu, w nieznanych na razie warunkach. Ciekawe, jakie jeszcze naukowe dogmaty zostaną zburzone przez kosmiczne znaleziska?

Reklama

Marek

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: kosmiczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama