Kot Schrödingera na codzienne dylematy

Skomplikowane wzory i pokrętne teorie z zakresu mechaniki kwantowej są dla prawdziwych maniaków. Teraz jednak bohater najsłynniejszej z nich - kot Schrödingera może zawładnąć życiem wielu z was.

Niektórzy twierdzą, że każda decyzja w życiu powinna być pozostawiona losowości wszechświata. Coś jak rzucanie monetą czy słynny eksperyment myślowy z zakresu mechaniki kwantowej, w którym kot jest jednocześnie żywy i martwy.

Schrödinger stworzył hipotetyczne urządzenie - szczelnie zamknięty pojemnik, w którym umieścił swojego hipotetycznego kota. W pojemniku tym znajduje się także źródło promieniowania emitujące średnio jedną cząstkę na godzinę oraz detektor promieniowania (np. licznik Geigera), który w chwili wykrycia cząstki uwalnia trujący gaz. Po tym jak zamkniemy pojemnik, po godzinie mamy 50% szans na to, że kot jest martwy, i takie samo prawdopodobieństwo, że nadal jest żywy. Dopiero pomiar, czyli otwarcie pojemnika, pozwoli stwierdzić jak jest naprawdę. Do tego czasu, zgodnie z mechaniką kwantową, kot jest jednocześnie żywy i martwy.

Reklama

Na tym, mniej więcej, opierali się twórcy Schrödinger's Car Executive Decision Maker tworząc swoją zabawkę. Nie różni się ona tak naprawdę od rzutu monetą, za to kiedy decyzje będzie można podbudować mechaniką kwantową będzie ona brzmiała zdecydowanie mądrzej. Po otwarciu pudełka "stan" elektronicznego kota stabilizuje się (żywy, martwy) dając odpowiedź na trapiące nas pytanie (tak, nie).

Zabawkę można zamówić za 30 dol. na stronie ThinkGeek.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: kot Schrödingera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy