Mikrofon, który zarejestruje nawet ciszę

Naukowcy z Uniwersytetu Technologii Chalmers opracowali "mikrofon kwantowy", czyli urządzenie zdolne rejestrować dźwięk na poziomie ciszy mechaniki kwantowej. Ta innowacyjna technologia pozwoli jeszcze dokładniej badać fenomeny świata w skali nano.

Nietypowy rejestrator dźwięku opiera się tranzystorze jednego elektronu. Oznacza to, że przez tranzystor przepływa w danej chwili tylko jeden elektron. Fale dźwiękowe badane przez uczonych rozchodzą się natomiast po krystalicznej powierzchni mikrochipa. Taka fala mierzy zaledwie 3 mikrometry, ale jeszcze mniejszy detektor skutecznie ją wykrywa. Na powierzchni chipa znajduje się 3-milimetrowa komora akustyczna. W jej wnętrzu fale odbijają się wielokrotnie, dzięki czemu możliwe staje się zbadanie ich natury.

Detektor jest tak czuły, że dźwięk który rejestruje rządzi się prawami mechaniki kwantowej, a nie klasycznej. - Eksperyment przeprowadzono z wykorzystaniem klasycznych fal akustycznych, ale dobitnie pokazuje, że mamy wszystko, aby rozpocząć badania nad akustyką kwantową, a tego nikt nie próbował przed nami - powiedział Martin Gustafsson, doktorant i pierwszy autor artykułu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: naukowcy | fizyka | dźwięk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy