Microsoft zbiera odciski palców. I nie tylko
Rozpoczął się Tech Fest 2007, impreza podczas której wszystkie laboratoria firmy Microsoft pokazują swoje nowe pomysły.
Teleskopy i linie papilarne
Co tak niesamowitego zaprezentował Gigant z Redmond? Zacznijmy od World-wide Telescope, czyli programu tworzącego z komputera potężny teleskop. Jego sposób działania jest prosty - na dysk twardy pobierane są miliony cyfrowych zdjęć kosmosu, które zostały wykonane m.in. przez NASA. Z zebranej bazy zdjęć tworzona jest wirtualizacja kosmosu, po której możemy dowolnie podróżować.
Gwarantem bezpieczeństwa podczas używania komputera ma być usprawnione rozpoznawanie odcisków palców użytkownika. Sam pomysł już został wcielony w życie przez producentów komputerów, ale naukowcy z Microsoft obiecują jeszcze większe bezpieczeństwo i komfort. Biometryczne skanowanie odcisków palców ma zapobiec włamaniom hakerów i uchronić przed niepowołanym wykorzystaniem komputera.
Tradycyjne pocztówki idą w odstawkę - Microsoft oferuje opcję polegającą na wysyłaniu cyfrowych pocztówek prosto z telefonu. Co więcej, technologia ta ma udoskonalić przesłanie danych bezpośrednio do komputera, multimedialnego odtwarzacza, telewizora i wielu innych urządzeń.
Telefon komórkowy może także ułatwić życie osobom, które chcą odnaleźć konkretne treści, dysponując jedynie fotografią. Po zrobieniu zdjęcia rozpoczynają się poszukiwania, a nasz telefon (technologia ta oczywiście będzie współpracować także z innymi urządzeniami) prześle nam wszystkie dostępne informacje na bazie jednej fotografii.
Kolejna z zaprezentowanych innowacji dotyczyła łatwego w obsłudze panelu dotykowego, który stanowiłby podręczny notatnik i organizer dla całej rodziny (zamiast zostawiania informacji na lodowce). Natomiast konsola Xbox 360, przy pomocy platformy Boku-Lightweight, ma oswoić najmłodszych użytkowników z arkanami programowania.
Co z tą Polską?
W ramach działalności Centrum prowadzone będą pilotaże nowych rozwiązań IT adresowanych do administracji publicznej, szkolenia w zakresie nowoczesnych koncepcji zarządzania w sektorze publicznym i innowacyjnych rozwiązań informatycznych dla pracowników administracji oraz użytkowników rozwiązań teleinformatycznych stosowanych w administracji.
Centra Innowacji Microsoft na świecie pełnią rolę ośrodków współpracy w dziedzinie badań naukowych, technologii oraz rozwiązań informatycznych pomiędzy instytucjami rządowymi, uczelniami i przedsiębiorstwami w celu przyspieszonego zastosowania nowoczesnych technologii.
W projektach tych uczestniczą naukowcy, przedsiębiorcy, programiści, specjaliści IT, studenci oraz samorządy lokalne. Może kiedyś i Polacy pod skrzydłami Microsoft opracują jakieś szalone gadżety.
ŁK