Najciekawsze gadżety Tajwanu
Jakie urządzenia prezentowane na targach komputerowych na Tajwanie dostały nagrodę Computex Taipei Design & Innovation Award.
Gdy przyjrzeć się wynikom, to widać, że jury niezwykle przychylnym okiem spoglądało na klucze USB: aż czterech laureatów dostarczyło takie urządzenia. Szczególną uwagę zwraca Bone Zoo firmy Fruitshop International - jest to seria pendrive'ów w kształcie figurek przedstawiających różne zwierzęta. Ralph Wiegmann, dyrektor iF Design, ogłaszając werdykt był nim chyba nieco zaskoczony - jednak ostatecznie chodzi przecież o to, żeby produkt spełniał wymagania stawiane uczestnikom konkursu.
Kolejny wyróżniony klucz USB to wyprodukowana przez firmę A-Data różowo-błękitna para całujących się ośmiorniczek (Kissing Octopus Couple Drive). Naszym zdaniem gadżety bardziej przypominają świnki niż morskie głowonogi. Nie wiadomo natomiast, dzięki czemu uznanie jury zdobył model Touch 820 firmy Silicon Power Computer & Communication. Takie dwugigabajtowe gadżety z klapką i łańcuszkiem oferuje przecież mnóstwo producentów. Pozostał jeszcze pendrive USB numer cztery: Team Diamond (D603) USB 16G - jest to niewielki pod względem rozmiarów, ale mający aż 16 gigabajtów pojemności model z brylantem osadzonym w obudowie. Samo złącze USB da się wsunąć w jej głąb i jest to zapewne eleganckie oraz praktyczne - ale gadżet firmy Team Group Inc. trudno nazwać innowacyjnym.
Laureatem zostało poza tym urządzenie H9080FD firmy Vivitek Corporation. Według opisu ma to być pierwszy na świecie projektor LED, który jest w stanie wyświetlać klipy o jakości HD. Z chęcią dowiedzielibyśmy się więcej na temat tego urządzenia, jednak jego specyfikacja zniknęła ze strony WWW producenta; pozostała tylko broszura reklamowaPDF.
Wrażenie na członkach jury wywarł też odporny na warunki atmosferyczne przełącznik sieciowy JetNet 4506-M12 firmy Korenix Technology. Z kolei projektanci skanera trójwymiarowych kodów kreskowych Z-6180 z przedsiębiorstwa Zebex Industries zdecydowali się na wybitnie industrialny design.
Za szykowny i elegancki uznano zasilacz do notebooków SNA 95 firmy Cooler Master. Dzięki dużemu wyborowi wtyczek da się go wykorzystywać z wszystkimi popularnymi notebookami wymagającymi zasilania napięciem 19 V i zadowalającymi się mocą na poziomie (maksymalnie) 95 watów. Poza tym zasilacz ma pięciowoltowy interfejs USB. Na stoisku firmy Cooler Master można już zresztą zobaczyć następcę tego modelu - nowy egzemplarz ma identyczne parametry, ale jest bardziej zwarty. Pokazany prototyp miał jednak nie do końca dopracowaną obudowę: odwrotnie nadrukowano na niej logo Cooler Master.
Wśród laureatów konkursu znalazły się nie tylko nowe produkty, ale i starzy znajomi, np. projektor Pico LED PocketCinema V10 Plus firmy Aiptek oraz obudowa dla komputera Raven RV01 - dzieło SilverStone'a. Oprócz tej ostatniej firmy ze zdobycia nagrody dla własnej obudowy cieszyć się też Thermaltake - jej wyposażony w dotykowy wyświetlacz model LM200 Touch otrzymał ponadto wyróżnienie Design Award Winner.
Zwycięzcy kategorii Gold Award
Produktem Acera, który wywarł na jury tak duże wrażenie, był model Acer Aspire 3935. Nas najbardziej urzekło w notebooku to, że na matowym ekranie o przekątnej 13,3 cala potrafi prezentować obraz w formacie 16:9. Czy tym samym został zapoczątkowany odwrót od lustrzanych wyświetlaczy? Oby.
Firma iBase otrzymała złotą nagrodę za swojego peceta typu slimline przeznaczonego dla systemów Digital Signage - mowa o modelu SI-24S. Do profesjonalnych zastosowań przeznaczony jest też komputer DHSK-10 firmy Hoeya Technology: jego 19-calowa obudowa zawiera klawiaturę i 17-calowy ekran dotykowy. Obsługiwany za pośrednictwem interfejsu Bluetooth skaner kodów kreskowych Z-3130BT firmy Aimex to też raczej propozycja dla profesjonalistów. Na koniec mamy atrakcyjny wizualnie wentylator dla procesora. Tym razem triumfował skonstruowany przez firmę Thermaltake model SpinQ.
Niektórych interesuje zapewne, dlaczego z pustymi rękami zostały firmy, których produkty zawsze wyróżniają się atrakcyjnym i innowacyjnym designem. Trzeba więc wspomnieć o regułach obowiązujących w konkursie. Brać w nim udział mogą tylko te firmy, które są zarejestrowane na Tajwanie jako przedsiębiorstwa z branży IT bądź wystawiają się podczas targów Computex 2009. Już tylko to wystarczyło do wykluczenia Apple'a z grona kandydatów. Jednak sam fakt bycia wystawcą podczas targów jeszcze nie wystarczy. Aby uzyskać szansę zdobycia nagrody, trzeba - po uiszczeniu odpowiedniej opłaty - zgłosić się do konkursu i dostarczyć organizatorowi produkt, który ma wziąć w nim udział.